Avioni i United Airlines humbet kuotë, terror në ajër për pasagjerët e nisur drejt Romës

270 pasagjerët dhe 14 anëtarët e ekuipazhit në një fluturim të United Airlines nga Newark në Romë kaluan një situatë traumatike kur avioni humb kuotë më shumë se 8500 meter në vetëm 10 minuta.

Fluturimi 510 i United Airlines nuk arriti kurrë në Romë, pasi Boeing 777 pati një problem me presionin e kabinës. Avioni filloi të binte shpejt dhe piloti u detyrua të kthehej prapa.

Aeroplani u ngrit nga Aeroporti Ndërkombëtar Liberty i Newark në orën 20:37 dhe u ul përsëri në aeroport në 12:27 pasdite në vend të destinacionit të planifikuar të Aeroportit të Romës, sipas gjurmuesit të fluturimeve FlightAware.

Avioni u kthye në Newark “ku u zbulua një humbje në presionin e kabinës. Në fund të fundit, fluturimi u ul i sigurt”, tha një zëdhënës i United Airlines në një deklaratë.

Administrata Federale e Aviacionit tha gjithashtu se avioni kishte një “problem kompresimi”, i cili e detyroi atë të kthente kursin për arsye sigurie.

Por përpara se të ndryshonte kursin, avioni ra rreth 28,000 këmbë në vetëm 10 minuta, sipas të dhënave të FlightAware.

Udhëtarët me destinacion Italinë përfundimisht arritën në destinacionin e tyre fillestar ndërsa zbarkuan nga Boeing 777 dhe u transferuan në një avion tjetër, tha United Airlines.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts