Avioni rus hyn në hapësirën ajrore të Lituanisë, Ministria e Jashtme bën protestë diplomatike

avioni rus hyn ne hapesiren ajrore te lituanise ministria e jashtme ben proteste diplomatikeMinistria e Jashtme e Lituanisë i ka bërë një protestë diplomatike Rusisë pasi një avion civil rus hyri në hapësirën e saj ajrore pa leje.

489846-717170-756x425

Avioni i linjës ajrore Pobeda hyri në hapësirën ajrore të Lituanisë mbi detin Baltik për një minutë të dielën në mbrëmje, gjatë rrugës nga aeroporti Vnukovo i Moskës në aeroportin e Kaliningradit, tha ministria.

Lituania, fqinje me Rusinë dhe aleatin e saj Bjellorusi, dikur drejtohej nga Moska, por tani është anëtare e NATO-s dhe BE-së.

Vendi ka treguar mbështetjen e tij për Ukrainën gjatë luftës dhe ka ofruar mbështetje ushtarake për vendin.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts