Avioni rus lëshon raketë pranë avionëve britanikë mbi Detin e Zi, Moska: Ishte defekt teknik

avioni rus leshon rakete prane avioneve britanike mbi detin e zi moska ishte defekt teknik
avioni rus leshon rakete prane avioneve britanike mbi detin e zi moska ishte defekt teknik

Një avion rus lëshoi ​​një raketë pranë një avioni mbikëqyrës britanik RC-135 në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi më 29 shtator, ka konfirmuar ministri britanik i mbrojtjes Ben Wallace.

Wallace i tha parlamentit se Britania kishte pezulluar më parë patrullimet pas incidentit dhe i shprehu shqetësimet ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu.

Rusia tha se ishte një “mosfunksionim teknik” dhe Wallace tha se Britania tani ka rifilluar patrullimet. Sipas ministrit, avioni RAF RC-135 ishte në patrullë rutinë, kur iu afruan dy avionë luftarakë rusë SU-27, njëri prej të cilëve lëshoi ​​një raketë në afërsi të avionit britanik.

Ministri tha se incidenti nuk u konsiderua një “përshkallëzim i qëllimshëm”, por shqetësimet u shprehën në një letër drejtuar homologut të tij rus, Sergei Shoigu.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts