Azerbajxhani furnizoi Rusinë me 4.2 milionë vezë në janar 2024

azerbajxhani furnizoi rusine me 4 2 milione veze ne janar 2024
azerbajxhani furnizoi rusine me 4 2 milione veze ne janar 2024

Pothuajse 79 milionë vezë u importuan në Rusi në janar 2024 nga Azerbajxhani, Turqia dhe Bjellorusia, tha Shërbimi Federal Rus për Mbikëqyrjen Veterinare dhe Fitosanitare (Rosselkhoznadzor).

“Në janar 2024, 78.9 milionë vezë nga Azerbajxhani, Bjellorusia dhe Turqia u importuan në tregun e brendshëm,” tha Rosselkhoznadzor.

Azerbajxhani dërgoi 4.2 milionë vezë në Federatën Ruse në janar. Që nga fillimi i dërgesave (dhjetor 2023), 5.5 milionë vezë u importuan nga Azerbajxhani, 5.6 milionë nga Turqia dhe 69 milionë vezë nga Bjellorusia.

Që nga fillimi i hapjes së tregut rus për furnizimin me vezë nga Azerbajxhani dhe Turqia, Rosselkhoznadzor ka kontrolluar importin e më shumë se 11.1 milionë vezëve. Gjashtë ndërmarrje të Azerbajxhanit dhe 21 kompani turke kanë leje për të eksportuar vezë në Rusi.

Në vitin 2023, vezët në Federatën Ruse u rritën me 1.6 herë, në dhjetor me 18.2%.Në janar, çmimet e konsumit filluan të bien. Nga 10 janari deri më 15 janar, vezët ranë në çmim me 0.2%, për herë të parë që nga fundi i qershorit 2023; nga 16 deri më 22 janar, rënia u përshpejtua në 1.4%, por nga 23 në 29 janar, shkalla e rënies së çmimit u ngadalësua në 1%.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts