Azia juglindore lufton me ringjalljen e Covid-it

23:30 24/05/2021

Një pjesë e madhe e shteteve po përballen edhe me një fushatë vaksinimi tepër të ngadaltë

Vendet e Azisë Juglindore, duke përfshirë kombet që arritën të kontrollonin koronavirusin vitin e kaluar, po përpiqen të përmbajnë shpërthimet e fundit mes përhapjes së varianteve të reja dhe mungesës së vaksinave.

Numri i të infektuarëve në Tajlandë është katërfishuar duke u rritur në pothuajse 130,000, pasi infeksionet u përhapën me shpejtësi në burgjet famëkeqe, duke infektuar mijëra të burgosur dhe duke bërë që qeveria të konsiderojë lirimin e hershëm si dhe nga zonat e populluara dendur të kryeqytetit.

NĂ« Malajzi numri i tĂ« infektuarĂ«ve nĂ« vetĂ«m 24 orĂ«t e fundit Ă«shtĂ« rritur nĂ« 7000 raste tĂ« reja.  Vietnami dhe Singapori tĂ« dy tĂ« vlerĂ«suar gjerĂ«sisht pĂ«r suksesin e tyre nĂ« pĂ«rmbajtjen e koronavirusit gjithashtu po pĂ«rpiqen tĂ« mbajnĂ« nĂ«n kontroll valĂ«n e re duke futur sĂ«rish sistemin e karantinĂ«s.

NdĂ«rsa Singapori ka vaksinuar plotĂ«sisht njĂ« tĂ« katĂ«rtĂ«n e popullsisĂ« sĂ« tij, fushatat e imunizimit kanĂ« qenĂ« shumĂ« mĂ« tĂ« ngadalta diku tjetĂ«r nĂ« rajon. Tajlanda ka vaksinuar plotĂ«sisht mĂ« pak se 1.5% tĂ« popullsisĂ« sĂ« saj, ndĂ«rsa vetĂ«m 2.88% e njerĂ«zve nĂ« Malajzi kanĂ« marrĂ« tĂ« dy dozat.

Vietnami ka vaksinuar plotĂ«sisht mĂ« pak se 1% tĂ« popullsisĂ« sĂ« saj. ShpĂ«rthimi i saj i fundit ka çuar nĂ« mĂ« shumĂ« se 2,000 raste tĂ« reja qĂ« nga fundi i Prillit  pothuajse 40% qĂ« nga fillimi i pandemisĂ«. EkspertĂ«t e shĂ«ndetit nĂ« Malajzi kanĂ« frikĂ« se aktivitetet shoqĂ«rore tĂ« organizuara pĂ«r FitĂ«r Bajramin mund tĂ« çojnĂ« nĂ« njĂ« rritje tĂ« rasteve. Kufizimet u vendosĂ«n, por vetĂ«m disa ditĂ« para festĂ«s.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.