Azia Juglindore përballet me mungesë vaksinash

[embedded content]

23:00 10/06/2021

AstraZeneca po bashkëpunon me vendet e këtij rajoni për të nisur vaksinimet në masë

Kompania farmaceutike AstraZeneca po punon ngushtë me qeveritë e Azisë Juglindore për të siguruar që shpërndarja e vaksinës së saj anticovid-19 po shpërndahet në mënyrën më të shpejtë të mundëshme.

Rajoni po përballet me mungesa të dozave pasi një fabrikë tajlandeze pas vonesave të raportuara në dërgimin e porosive nga një fabrikë tajlandeze në pronësi të Mbretit të fuqishëm të vendit. Malajzia dhe Tajvani këtë javë u bënë shtetet e fundit që po e vuajnë këtë.

Planet e shpërndarjes së AstraZeneca në Azinë Juglindore varen nga 200 milionë doza të bëra nga Siam Bioscience, një kompani në pronësi të mbretit të Tajlandës që po bën vaksina për herë të parë.

Pyetjet në lidhje me synimet e prodhimit të Siam Bioscience janë të ndjeshme sepse mbreti Maha Vajiralongkorn është pronari i tij i vetëm. Fyerja e monarkisë së Tajlandës është një krim i dënueshëm me deri në 15 vjet burg.

Siam Bioscience në Janar bëri të ditur se kishte një kapacitet prodhues prej 200 milionë doza në vit, mesatarisht 15-20 milionë doza në muaj. Kompania Thai dhe AstraZeneca nuk kanë zbuluar qëllimet totale të prodhimit.

Malajzia do të merrte 610,000 doza nga Tajlanda në Qershor dhe 1,6 milionë më vonë këtë vit. Dorëzimi i parë në Filipine për të marrë 17 milionë doza, u zvogëlua dhe u shty me disa javë. Tajlanda, e cila pret të marrë gjashtë milionë doza për Qershorin, javën e kaluar mori 1.8 milionë doza të prodhuara në vend dhe 200,000 të importuara nga Koreja e Jugut.

AstraZeneca më parë ka hasur në probleme të prodhimit dhe shpërndarjes në pjesë të tjera të botës. Një marrëveshje për të vendosur prodhimin në Tajvan nuk u pranua dhe kompania po përballet gjithashtu me një sfidë ligjore nga Bashkimi Evropian mbi kontratën e furnizimit. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *