Azil në Siri ose Iran/ “Spiuni” nga Moska zbulon planin e arratisjes së Putin nëse humb luftën në Ukrainë, por a do e lejojë Erdogan kalimin e avionit të tij?!

Vladimir Putin dhe miqtë e tij po bëjnë përgatitje për të ikur nga Rusia nëse ushtria e tij mposhtet në Ukrainë.

Sipas një kanali në Telegram, ky zbulim bombastik vjen nga brenda Kremlinit, nga një burim, i cili gjithashtu pretendon se Presidenti rus po vuan nga probleme të shumta shëndetësore.

Me ngecjen e ofensivës së Moskës në Donbas, Ukrainën që po përgatitet të rimarrë Khersonin e pushtuar dhe duke parë ekonominë e tij që po shkatërrohet, diktatori rus është “i vetëdijshëm për mundësinë e një ndryshimi të mprehtë të humorit në vend, në rast dështimi total.

Javën e kaluar, kanali “General SVR” raportoi se 69-vjeçari kishte vuajtur nga ‘të përziera të rënda’ gjatë natës, me mjekët që pretendohet se kanë qëndruar pranë shtratit të tij për rreth tre orë.

Në vijim të atij raporti, ata pretendojnë se ‘vetë Putini dhe shoqëruesit e tij po përgatisin plane për evakuim nga Rusia’.

Mendohet se çdo avion që do të transportonte Putinin dhe familjen e tij jashtë Rusisë do të shkonte në Siri, shteti më i afërt miqësor dhe liderin e të cilës, Bashar al-Assad, Putin e shpëtoi duke ndërhyrë në luftën civile në 2015.

Sidoqoftë, çdo fluturim nga Rusia në Siri do të duhej të kalonte përmes hapësirës ajrore të Turqisë, një shtet anëtar i NATO-s.

Nëse lideri i fortë i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, do të refuzonte lejen për kalimin e avionit të Putin dhe familjes së tij për të hyrë në hapësirën e tij ajrore, kjo do të prishte në mënyrë efektive rrugën më të shpejtë dhe ndoshta të vetme të arratisjes së tiranit rus.

Erdogan dhe Putin kanë një marrëdhënie komplekse, duke qenë miq dhe armiq në periudha të ndryshme gjatë dekadës së fundit, ndërsa secili lider përpiqet të lundrojë në vendin e tyre përmes një lagjeje sfiduese gjeopolitike.

Irani është një tjetër fuqi rajonale dhe armik perëndimor që do të ishte i interesuar për fatin e Putinit.

“Në parim, është e dobishme për Iranin dhe Turqinë që ta mbajnë presidentin rus në mërgim në rezervë, duke e përdorur atë, në varësi të situatës, si një levë apo si mjet pazari”, theksohet në kanalin në Telegram.

Megjithëse Turqia është anëtare e aleancës ushtarake perëndimore, nën udhëheqjen e Erdoganit, vendi ka prerë rrugën e vet diplomatike në marrëdhëniet ndërkombëtare. Në fillim të këtij muaji Putin u takua me homologët e tij turq dhe iranianë në Teheran, gjoja për të diskutuar mbi Sirinë.

Nuk është shumë e mundimshme të imagjinohet se Erdogan dhe presidenti iranian Ebrahim Raisi diskutuan privatisht mundësinë që Putin të kërkojë azil, nëse i ndodh një grusht shteti apo demonstrata për revolucion në Moskë.

Ndërkohë, forcat ukrainase u tha dje se po fitonin vrullshëm pranë qytetit të pushtuar Kherson. Sulmet ajrore kanë shkatërruar disa ura duke lënë trupat e mbetura ruse të kapura “mat” dhe një kundërofensivë për të rimarrë të vetmin qytet të madh që Rusia arriti të pushtonte pritet në javët e ardhshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts