Balla “parashikon” fitoren e Bashës në zgjedhjet brenda PD dhe shtrin sërish dorën e bashkëpunimit: Rruga e bojkotit nuk e çoi gjëkundi, të jeni të sigurt që…


balla basha

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialist, Taulant Balla, duke komentuar zgjedhjet për kryetarin e ri të PD, që mbahen këtë të dielë, tha se gjasat janë që Lulzim Basha të rikonfirmohet në këtë detyrë.

Ndërsa shtriu edhe një herë dorën e bashkëpunimit me PD-në në legjislaturën e re të Kuvendit, për çështje dhe reforma që janë të rëndësishme për vendin një një moment kur pritet të nisë zyrtarisht hapja e negociatave me BE-në.

Ne kemi mundësinë t’i identifikojmë çështjet që kemi dakortësi me PD.

Kujtoj këtu disa reforma politike që edhe vetë kryetari i PD Lulzim Basha, që mesa duket do rizgjidhet prapë do kemi mundësi të ulemi e t’i çojmë përpara.

Asnjë parti nuk e gjedh dot kundërshtarët e vet, duhet të pranosh atë që ke përpara, pra ditën që ke pretendime që do e zgjedhësh kundërshtarin vetë, atëherë shko bëje betejën diku tjetër.

Rruga e PD për të gjetur një kundërshtar në një fushë tjetër, le të shkojë por në këtë fushë intitucionale, që është Kuvendi, është PS, ne kemi gjithë dëshirën për të krijuar këto ura komunikimi.

Është në vendimmarrjen e PD nëse dëshiron ose jo, këtë rrugë deri më tani e ka provuar e nuk e ka çuar asgjëkundi rrugën e bojkotit mos komunikimit e mos dialogut politik.

Të jeni të sigurt që pas kalimit të etheve të së dielës që lidhen me procesin zgjedhor brenda PD, se ka qenë një emsion “ethet e së premtes” por tani ethet e së dielës edhe Basha do e kuptojë që kundërshtari i tij politik jemi ne por në fund të fundit jemi shqiptarë e ajo që shqiptarët presin prej nesh është të ngreme një komunikim të ri që t’i përgjigjet pritshmërive të shqiptarëve në një vit kur Shqipëria ka nisur zyrtarisht dialogun, negociatat për tu anëtarësuar në BE.

Këeshtu që bie poshtë ajo që thanë që zoti Basha nuk pranon. S’e besoj se nuk do pranojë”, u shpreh për mediat Balla.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.