Balla vizitë në Qendrën e Shpëtimit Ajror ‘REGA’ në Zyrih: Numri i vizitorëve në Shqipëri, rriti nevojën për fuqizimin e Shërbimit të Shpëtimit

balla vizite ne qendren e shpetimit ajror rega ne zyrih numri i vizitoreve ne shqiperi rriti nevojen per fuqizimin e sherbimit te shpetimit

Gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Zvicër, ministri i Brendshëm Taulant Balla u ndal në Qendrën e Shpëtimit Ajror REGA, në Zyrih.

Drejtuesit e Qendrës i shpjeguan nga afër dhe me detaje kapacitetet funksionale të mjeteve ajrore, që përdoren në raste emergjencash dhe kur kërkohet ndërhyrje nga ajri në shtetin zviceran.

“Rritja e numrit të vizitorëve të huaj në Shqipëri ka rritur edhe nevojën për fuqizimin e Shërbimit të Shpëtimit në Shqipëri, i cili do të transformohet dhe qaset drejt standardeve të vendeve anëtare të BE”, nënvizoi ministri Balla, pas vizitës.

Eksperienca zviceriane, sipas Ballës, mbetet një model i duhur për t’u ndjekur edhe në raste emergjencash në vendin tonë.

C0a19bfe D84e 41f3 8845 06f030b8ceb6
C0a19bfe D84e 41f3 8845 06f030b8ceb6
683d05e4 F2a5 4155 Be0c C1e46eaa0160
683d05e4 F2a5 4155 Be0c C1e46eaa0160
70bb62d2 523e 4cf1 8895 E2bef56d01c2
70bb62d2 523e 4cf1 8895 E2bef56d01c2
Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Spread the love

Similar Posts