“Ballkani i Hapur”/ Nga importet te punësimi dhe lëvizja e lirë, Rama, Vuçiç e Zaev nënshkruajnë marrëveshjen trepalëshe
Gjatë Forumit Rajonal Ekonomik, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, homologu i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç firmosën tre memorandume bashkëpunimi.

Bashkëpunimi i ri rajonal mes tre vendeve tanimë do të quhet “Open Ballkan” ose “Ballkani i hapur”.

Marrëveshja e parë e bashkëpunimit lidhet me mbrojtjet në rast katastrofash për tre vendet.

E dyta kishte të bënte me lehtësimin e import-eksporteve, për të eliminuar barrierat dhe kontribuar në ecurinë ekonomike të vendeve të përfshira.

Ndërsa memorandumi i tretë kishte të bënte me lëvizjen e lirë të njerëzve dhe lejimin e punësimit të lirë në Rajon si dhe lehtësimin e procedurave të përkohshme të qëndrimit. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama tha se nuk mund të mbetemi peng i së shkuarës.

Kreu i qeverisë shqiptare tha se nuk po bëjnë një karikaturë ballkanike të Bashkimit Evropian, ku ngre veto njëri se s’duhet takuar apo tjetri se s’duhet nënshkruar kjo marrëveshje.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.