“BALLKANI I HAPUR”/ Rama, Vuçiç dhe Zaev firmosin 5 marrëveshjet e bashkëpunimit. Ja çfarë parashikohet

Kryeministri Edi Rama së bashku me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrin maqedonas Zoran Zaev kanë firmosur 5 marrëveshje, në kuadër të “Ballkanit të Hapur”.

  1. Marrëveshja për kushtet për akses të lirë në tregun e punës në Ballkanin Perëndimor.
  2. Marrëveshja për ndërlidhjen e skemave të identifikimit elektronik të qytetarëve të Ballkanit Perëndimor.
  3. Marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Serbisë dhe Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për bashkëpunim në fushën e veterinarisë, sigurisë ushqimore dhe ushqimore për kafshë dhe fitosanitare në Ballkanin Perëndimor.
  4. Marrëveshja ndërmjet Qeverisë së Republikës së Serbisë dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për njohjen reciproke të autorizimeve të operatorit ekonomik të autorizuar – siguri dhe sigurimit (AEOS).
  5. Marrëveshja ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për njohjen reciproke të autorizimeve të operatorit ekonomik të autorizuar – siguri dhe siguri (AEOS).

© Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.