Banda shqiptare nisi me korrierë pako me drogë prej 119 mijë euro, arrestohet pritësi. Kush ështe ai

banda shqiptare nisi me korriere pako me droge prej 119 mije euro arrestohet pritesi kush eshte ai
banda shqiptare nisi me korriere pako me droge prej 119 mije euro arrestohet pritesi kush eshte ai

ANGLI – Një shtetas shqiptar u kap në flagrancë me kanabis me vlerë 119,736 euro të dorëzuar në një kuti në banesën e tij në Sligo, tha Gjykata e Qarkut.

Në gjykatë u dëgjua sesi një bandë shqiptare droge e kishte postuar pakon në Sligo me korrier, por ajo u kap në Aeroportin e Dublinit dhe u vendos një plan për dorëzimin e paketës, duke çuar më pas në arrestimin e Ergis Metajt (23) më 22 mars 2023, në Millbrook Apartments, Riverside, vetëm një vit pasi mbërriti në Sligo me gruan e tij, duke kërkuar azil në këtë vend.

Metaj u deklarua fajtor për posedimin e kanabisit me vlerë mbi 13,000 euro për qëllime shitjeje ose furnizimi më 4 tetor, me dënimin që u vulos në gjykatë të martën.

Leo Mulrooney BL (oficere) me avokaten shtetërore znj. Elisa McHugh përshkroi se si u zbulua paketa në Aeroportin e Dublinit nga oficerët e Doganave dhe Akcizave të të Ardhurave dhe u vendos një plan për një dorëzim të kontrolluar të paketimit që përmbante 6.62 gram kanabis bimor nga policia që paraqitet si korrier.

Në numrin e telefonit në paketë ra zilja dhe i pandehuri doli dhe e mori pakon në dorëzim. Më pas është paraqitur policia, e cila ndodhej aty pranë dhe ka arrestuar Metajn. Vlera e drogës nëse do të shitej ishte 119,736 €.

I pandehuri është intervistuar në disa raste. Ai pretendoi fillimisht se ishte i pafajshëm, duke thënë se kishte marrë si dhuratë një televizor. Ai më vonë tha se i ishin ofruar 200 euro për të marrë kutinë. Policia pranoi se ai ishte nën kërcënim dhe se i pandehuri nuk ishte pronari i paketës. Metaj ndodhet në paraburgim që nga momenti i arrestimit. Policia ra dakord se banda shqiptare ishte përfshirë në tregtinë e drogës në Irlandë.

Efektivët gjithashtu pranuan se i pandehuri kishte bashkëpunuar dhe kishte dhënë një emër se me kë kishte të bënte dhe ky emër ishte gjithashtu në etiketë, në pako. I pandehuri nuk ka pasur ndonjë dënim të mëparshëm as në Irlandë dhe as diku tjetër. Ai kishte ardhur në Irlandë me gruan e tij, duke kërkuar azil.

Gjyqtari tha se i pandehuri kishte ardhur në Irlandë me një pasaportë të rreme greke. Metaj deklaroi se kishte ardhur në Irlandë në shkurt të vitit 2022. Gruaja e tij aktualisht jetonte në strehimin e refugjatëve në Sligo dhe kishin një fëmijë që tani ishte tetë muajsh.

Ai tha se kur erdhi për herë të parë në Sligo ishte duke punuar në një lavazh. Atij iu kërkua nga një bashkëkombëtar shqiptar që të priste një pako. Ky njeri e kishte kërcënuar me familjen e tij në Shqipëri. Metaj tha se i kishte borxh këtij personi 15,000 euro, sepse ai kishte sjellë atë dhe gruan e tij në Irlandë. Ky borxh duhej shlyer duke marrë pakon. Gjykatësi Johnson pyeti se si do të merrte edhe 200 € për këtë. Metaj iu përgjigj se i duheshin para.

Smyth tha se emri i personit që besohet se ka dërguar pakon ishte në etiketë. Një letër e shkruar me dorë nga i pandehuri i është dorëzuar gjykatës. Metaj deklaroi në letrën e lexuar në gjykatë nga z. Smyth se dëshironte t’i kërkonte falje gjyqtarit, gjykatës dhe gjithë komunitetit.

Ai tha se i vjen shumë keq. Ai kishte një borxh prej 15 mijë eurosh dhe duhej të bënte atë që i thanë. Ai shtoi se nuk do të ndodhte më. I pyetur nga gjyqtari se cili ishte baza e tij për të kërkuar azil në Irlandë, Metaj u përgjigj se kishte një problem me njerëzit në Shqipëri lidhur me fenë e familjes së gruas së tij.

“Në çfarë kërcënimi jeni?” – Gjykatësi Johnson.

“Ka të bëjë me seksualitetin tim. Unë jam biseksual” – Metaj.

Mulrooney i tha gjykatës se kishte një urdhër dëbimi për të pandehurin dhe do të hynte në fuqi kur të skadonte çdo dënim i shqiptuar. Gjykatësi Johnson tha se droga kishte një vlerë të konsiderueshme. Ai vuri në dukje se një urdhër dëbimi ishte lëshuar tashmë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts