Bangkok në gatishmëri pasi përmbytjet vdekjeprurëse goditën një të tretën e Tajlandës

Tajlanda po nxiton të mbrojë kryeqytetin e saj Bangkok, pasi përmbytjet goditën  provincat veriore dhe qendrore të vendit duke vranë gjashtë persona.

Ushtarët të martën ngritën barriera dhe thasë me rërë për të mbrojtur rrënojat arkeologjike dhe monumentet, si dhe lagje në kryeqytetin e vjetër mbretëror Ayutthaya, rreth 60 km (37 milje) në veri të Bangkok.

“Ne do t’u japim njerëzve një paralajmërim nëse ka një shenjë se niveli i ujit po rritet dhe nëse ekziston rreziku i përmbytjeve,” tha Guvernatori i Bangkok Aswin Kwanmuang.

Niveli i lumit Chao Phraya, i cili gjarpëron në Bangkok pasi përshkon pothuajse 400 km (248 milje) nga veriu, po rritet vazhdimisht mes stuhisë tropikale Dianmu, e cila ka goditur 30 nga 76 provincat e vendit.

Reshjet sezonale mund të përkeqësojnë përmbytjet, të cilat shtrihen në rreth një të tretën e Tajlandës, thanë zyrtarët. Stacionet e pompimit ishin duke u përdorur për të zvogëluar dëmet e mundshme.

Rreth 70,000 shtëpi vlerësohet të jenë të prekura në rajonin qendror të mbretërisë , tha Departamenti Thai për Parandalimin dhe Zbutjen e Fatkeqësive.

Gjatë fundjavës, ekipet e urgjencës organizuan shpëtime dramatike duke evakuuar fshatarët në një pjesë të provincës Chaiyaphum.

Bangkok ishte dëshmitar i një sezoni katastrofik të musonit 2011, kur përjetoi përmbytjet e tij më të këqija në dekada. Një e pesta e qytetit ishte nën ujë dhe më shumë se 500 njerëz vdiqën.

Në të kaluarën, tokat bujqësore dhe kullotat e orizit në zonat e ulëta thithnin ujin nga përmbytjet, por zgjerimi i qytetit ka parë shumë të konvertohet në pasuri të paluajtshme.

Whatsapp Image 2021 09 29 At 01.52.17

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *