Bankat dhe ministritë e qeverisë ukrainase goditen nga sulme masive kibernetike

Disa faqe interneti shtetërore të Ukrainës, duke përfshirë faqet kryesore të qeverisë dhe ministrisë së jashtme, janë aktualisht të paarritshme.

Autoritetet ukrainase thanë këtë javë se kishin parë paralajmërime në internet se hakerët po përgatiteshin të kryenin sulme të mëdha ndaj agjencive qeveritare, bankave dhe sektorit të mbrojtjes.

Ukraina ka pësuar një sërë sulmesh kibernetike për të cilat Kievi ka fajësuar Rusinë. Moska ka mohuar çdo përfshirje në incidente.

Ai shtoi se nga ndërprerja janë prekur edhe disa banka.

Sulmet DDOS, ose Refuzimi i Shpërndarë i Shërbimit, synojnë të mposhtin faqet e internetit duke përmbytur një rrjet me trafik të rremë dhe duke e parandaluar atë të komunikojë siç do të bënte zakonisht.

Autoritetet ukrainase thanë këtë javë se kishin parë paralajmërime në internet se hakerët po përgatiteshin të kryenin sulme të mëdha ndaj agjencive qeveritare, bankave dhe sektorit të mbrojtjes.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *