Banorët drejt braktisjes së luginës Panjshir, talebanët intensifikojnë betejën për të marrë provincën e pavarur

Luftimet midis luftëtarëve talebanë dhe forcave të rezistencës janë intensifikuar në provincën veriore të Panjshir, ndërsa grupi afgan lufton për të marrë kontrollin e fortesës së fundit rebele të vendit.

Banorët në zonat e afërta të provincës Parwan fqinje thonë se kanë katër ditë që jeta e tyre është ndërprerë nga betejat e intensifikuara midis talebanëve dhe forcave që komandohen nga Ahmad Massoud, djali i komandantit të vrarë, Ahmad Shah Massoud.

Udhëheqësit talebanë thonë se përpjekjet për një zgjidhje të negociuar kanë dështuar pasi grupi po përgatitet të njoftojë formimin e një qeverie të re disa javë pasi ata morën pushtetin.

“Luftimet janë bërë gjithnjë e më keq çdo natë,” tha Asadullah, 52 vjeç, për Al Jazeera. Ai dhe banorët e tjerë të rrethit Jab al-Seraj të Parwan thonë se luftimet janë zhvendosur kryesisht në male, por që shumica e banorëve ende kanë ikur nga zona.

Luftimet e shtuara, thonë banorët, kanë detyruar të paktën 400 familje të largohen nga fshatrat përgjatë rrugës që normalisht do të çonte në luginat e qeta dhe të gjelbra të Panjshir.

Për banorët e mbetur në Jab al-Seraj, nuk janë vetëm luftimet ato që janë bërë çështje. Ata thonë se zonat e tyre, të cilat vareshin shumë nga turizmi i brendshëm në Luginën Panjshir, po luftojnë për shkak të mbylljes së luginës dhe çështjeve bankare mbarëkombëtare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.