Barcelona ndalon pirjen e duhanit në plazhe

18:29 01/07/2022

Autoritetet spanjolle duan që t’i bëjnë 10 plazhet e qytetit pa duhan

Ka hyrë në fuqi rregullorja e re e cila e bën të paligjshme pirjen e duhanit në plazhet e Barcelonës.

BanorĂ«t janĂ« paralajmĂ«ruarpĂ«r tre muajt e fundit pĂ«r masĂ«n e re, e cila do t’i bĂ«jĂ« 10 plazhet e qytetit pa duhan gjatĂ« gjithĂ« vitit. VerĂ«n e kaluar, qyteti pilotoi njĂ« skemĂ« tĂ« ngjashme nĂ« katĂ«r plazhe. GjatĂ« testit, studiuesit panĂ« njĂ« rĂ«nie tĂ« dukshme tĂ« numrit tĂ« duhanpirĂ«sve nĂ« plazhe, edhe pse ata qĂ« shkelnin normĂ«n nuk u gjobitĂ«n. Sipas njĂ« sondazhi tĂ« zhvilluar nga Bashkia e BarcelonĂ«s zbuloi se mĂ« shumĂ« se 80%  e banorĂ«ve ishin nĂ« favor tĂ« bĂ«rjes sĂ« plazheve pa duhan.

Pirja e duhanit jo vetëm që është e dëmshme për shëndetin e njeriut, por edhe për mjedisin. Bishtat e cigareve duan një dekadë për t’u dekompozuar. Këto bishta lëshojnë kimikate në mjedis dhe mund të konsumohen nga kafshët e egra si në të gjithë formën e tyre, ashtu edhe kur shpërbëhen në mikroplastikë.

Barcelona është qyteti i parë i madh spanjoll që lufton duhanin në plazhe, por trendi po rritet në të gjithë Spanjën.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.