Bashkëpunim me elemente të jashtëm, arrestohen pesë drejtuesit e gazetës “Apple Daily”

09:26 17/06/2021

Policia e Hong Kongut arrestoi pesë drejtues të Gazetës Apple Daily herët në mëngjes të enjten, përfshirë kryeredaktorin e saj, njoftoi media lokale, në goditjen më të fundit ndaj pronarit të burgosur të gazetës Jimmy Lai.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare të Policisë së Hong Kongut tha në një deklaratë se pesë drejtorë të një kompanie ishin arrestuar nën dyshimin e bashkëpunimit me një vend të huaj ose me elementë të jashtëm për të rrezikuar sigurinë kombëtare.

U tha vetëm se ndër të pestët ishin katër burra dhe një grua të moshës midis 47 dhe 63. Nuk u dhanë detaje të tjera.

Apple Daily tha se pesë nga drejtorët e saj, duke përfshirë kryeredaktorin Ryan Law, shefin ekzekutiv Cheung Kim-hung, shefin operativ Chow Tat-kuen, zëvendës kryeredaktorin Chan Puiman dhe kryeredaktorin Cheung Chi-wai ishin arrestuar të gjithë në bastisjet e mëngjesit.

Jimmy Lai duke hipur në furgonin e burgut
Jimmy Lai duke hipur në furgonin e burgut

Gazeta tha se rreth orës 7:30 të mëngjesit me orën lokale rreth 100 oficerë mbërritën në selinë e gazetës dhe rrethuan zonën.

Masa është goditja e fundit për gazetën Apple Daily pasi autoritetet muajin e kaluar udhëzuan ngrirjen e aksioneve të zotit Lai në Next Digital, kompaninë botuese të gazetës.

Lai u arrestua në gusht të vitit të kaluar dhe më vonë u akuzua sipas ligjit të sigurisë kombëtare të vendosur nga Kina në qytetin e saj më të lirë. Asetet e aktivistit pro-demokracisë ishin gjithashtu të ngrira sipas të njëjtit ligj.

Ai ka qenë në burg që nga dhjetori pasi iu refuzua garancia në një gjyq të veçantë të sigurisë kombëtare. Ai përballet me tre akuza sipas ligjit të ri, përfshirë bashkëpunimin me një vend të huaj./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.