Bashkimi Europian shqyrton rihapjen e misionit diplomatik në Afganistan

Bashkimi Evropian (BE) nuk e ka nĂ« plan tĂ« njohĂ« zyrtarisht QeverinĂ« e udhĂ«hequr nga talibanĂ«t megjithatĂ« po shqyrton mundĂ«sinĂ« e rihapjes sĂ« misionit diplomatik nĂ« Afganistan, ka thĂ«nĂ« pĂ«r Radion Evropa e LirĂ«, Nabila Massrali, zĂ«dhĂ«nĂ«se e shefit tĂ« politikĂ«s sĂ« jashtme tĂ« BE-sĂ«, Josep Borrell. “Ajo pĂ«r tĂ« cilĂ«n po angazhohet BE-ja tani Ă«shtĂ« krijimi i njĂ« pranie minimale nĂ« terren”, tha ajo.

MĂ« 24 tetor, Financial Times raportoi se Bashkimi Evropian po synon tĂ« rihapĂ« pĂ«rfaqĂ«sinĂ« diplomatike nĂ« Afganistan. Sipas kĂ«tij mediumi kjo po planifikohet tĂ« ndodhĂ« brenda njĂ« muaji nĂ« kuadĂ«r tĂ« pĂ«rpjekjeve ndĂ«rkombĂ«tare pĂ«r t’u pĂ«rballĂ« me administratĂ«n e talibanĂ«ve. MirĂ«po, zĂ«dhĂ«nĂ«sja e BE-sĂ« nuk pĂ«rmendi afate kohore. Ajo tha se njĂ« rivendosje e pranisĂ« nĂ« Afganistan nuk pĂ«rbĂ«n njohje zyrtare pĂ«r administratĂ«n e talibanĂ«ve.

TalibanĂ«t morĂ«n kontrollin e Afganistanit nĂ« fund tĂ« muajit gusht pas tĂ«rheqjes sĂ« forcave ushtarake tĂ« udhĂ«hequra nga Shtetet e Bashkuara. BE-ja, sipas zĂ«dhĂ«nĂ«ses Massrali synon qĂ« pĂ«rmes njĂ« pranie nĂ« kĂ«tĂ« vend tĂ« mundĂ«sojĂ« ndihmĂ«n pĂ«r afganĂ«t nĂ« nevojĂ« dhe gjithashtu t’u ofrojĂ« ndihmĂ« shtetasve tĂ« BE-sĂ« tĂ« cilĂ«t duan tĂ« largohen nga vendi. Komisioni Evropian mĂ« 12 tetor ka premtuar ndihmĂ« prej 1 miliard euro pĂ«r Afganistanin. Sipas presidentes sĂ« KE-sĂ«, Ursula von der Leyen, kjo ndihmĂ« ndahet pĂ«r tĂ« “shmangur njĂ« katastrofĂ« humanitare”.

Ndihma e komunitetit ndërkombëtar është e kuzhtëzuar për talibanët pasi atyre u kërkohet, ndër të tjera, të mos lejojnë që territori të përdoret nga grupe terroriste, respektimin e të drejtave të njeriut, sundimin e ligjit dhe lejimi i forcave të tjera politike në një qeveri kalimtare. Massrali tha se për të rifilluar ndihmën e rregullt këto kushte duhet të plotësohen.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.