Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj një sërë zyrtarësh të lartë rusë

Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj një sërë zyrtarësh të lartë rusë, duke përfshirë ministrin e Mbrojtjes Sergey Shoigu dhe shefin e shtabit presidencial Anton Vaino, si dhe kryeredaktoren e RT, Margarita Simonyan, duke e akuzuar secilin se ka ndihmuar për të “kërcënuar integritetin territorial ” të Ukrainës.

Duke iu përgjigjur vendimit të Moskës për të njohur dy republika të shkëputura në Donbass, BE-ja vendosi të sanksionojë qindra zyrtarë, ligjvënës dhe madje edhe figura mediatike. Ndër zyrtarët më të lartë të sanksionuar ishte ministri i Mbrojtjes Shoigu, i cili u akuzua për mbështetjen e ribashkimit të Krimesë me Rusinë në vitin 2014,  “mbështetje dhe zbatim aktiv të veprimeve e politikave që minojnë dhe kërcënojnë integritetin territorial, sovranitetin e pavarësinë e Ukrainës, si dhe stabilitetin ose siguria në Ukrainë”.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova u penalizua në mënyrë të ngjashme, e cila thuhet se ishte një  “figurë qendrore”  e  “propagandës së qeverisë” ruse , e  cila  “promovoi vendosjen e forcave ruse në Ukrainë”. Sanksionet do të ndalojnë çdo individ të vizitojë Bashkimin Evropian, ndërsa do të ngrijë asetet e tyre jashtë vendit. Dënimet shtesë vendosën gjithashtu ndalime për importet e një numri mallrash dhe shërbimesh dhe vendosën kufizime në aftësinë e Rusisë për të mbledhur kapital në tregjet evropiane.

Zyrtarët rusë nuk ishin figurat e vetme të shënjestruar, me kryeredaktoren e RT-së, Margarita Simonyan gjithashtu të sanksionuar. BE-ja tha se ajo përdori rolin e saj në RT për të promovuar një  “qëndrim pozitiv ndaj aneksimit të Krimesë”  dhe veprimet e separatistëve në Donbass, të cilët shpallën pavarësinë e tyre nga Kievi në 2014 pas një grushti shteti të sponsorizuar nga SHBA që hoqi presidentin ukrainas Viktor Janukoviç. .

Një total prej 351 deputetësh në legjislaturën ruse, u ndëshkuan gjithashtu për votimin për njohjen e republikave Donetsk dhe Lugansk në Donbass si shtete sovrane. Votat e tyre  “destabilizuan më tej Ukrainën”,  sipas bllokut evropian.

Shefi i kabinetit të presidentit Putin, Anton Vaino, u sanksionua për  “rolin e tij aktiv në procesin e vendimmarrjes së Kremlinit”,  ndikimin e tij te presidenti dhe për pjesëmarrjen në  “takimet mbi zhvillimin socio-ekonomik të Krimesë”  – territor i ripërthithur nga Rusia në mars 2014 pas një referendumi. Dënimet e BE-së pasojnë një valë sanksionesh anti-ruse të vendosura në fillim të kësaj jave nga Uashingtoni. Dënimet kishin në shënjestër dhjetëra firma financiare ruse, filialet e tyre dhe një numër individësh që supozohej se ishin në  “elitën ruse”.  Një urdhër i mëparshëm ekzekutiv i Presidentit Joe Biden ndaloi gjithashtu pothuajse të gjithë aktivitetin e biznesit të SHBA-së në Donbass, ndërsa Shtëpia e Bardhë vazhdon të kërcënojë me masa më të ashpra nëse Moska ndërmerr veprime të mëtejshme në rajon.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *