Baza detare e NATO-s në Porto Romano

10:09 10/08/2022

Stoltenberg: Po shqyrtojmë propozimin e Shqipërisë

NATO po vlerëson me seriozitet propozimin e qeverisë shqiptare për bashkëfinancimin e një baze ushtarake detare në portin e ri tregtar të Porto Romanos. Shefi i Aleancës Jens Stoltenberg në një intervistë për mediat malazeze pohon se ekspertët e organizatës veriatlanike po e shohin ofertën e Shqipërisë e më pas të japin këshilla në varësi të situatës ushtarake.

“MirĂ«presim ofertat e aleatĂ«ve pĂ«r vendosjen e objekteve tĂ« NATO-s. EkspertĂ«t tanĂ« duhet tĂ« shikojnĂ« tĂ« gjitha ofertat e tilla dhe mĂ« pas tĂ« japin kĂ«shilla nĂ« varĂ«si tĂ« kushteve ushtarake. Koncepti i ri Strategjik i NATO-s, i cili u miratua nĂ« Samitin e Madridit, konfirmoi edhe njĂ« herĂ« rĂ«ndĂ«sinĂ« strategjike tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor pĂ«r aleancĂ«n tonĂ«. NATO do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« promovojĂ« stabilitetin, sigurinĂ« dhe bashkĂ«punimin nĂ« rajon, duke pĂ«rfshirĂ« pĂ«rpjekjet e pĂ«rditshme tĂ« KFOR-it, selisĂ« sonĂ« nĂ« SarajevĂ« dhe zyrĂ«s nĂ« Beograd. Siguria dhe stabiliteti nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor Ă«shtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r NATO-n dhe pĂ«r paqen dhe stabilitetin nĂ« EvropĂ«â€.

I pyetur sekretari Stoltenberg komenton dhe tensionet e rindezura javën e shkuar në kufirin Kosovë-Serbi dhe zbulon se ka patur kontakte me lidershipin e të dy shteteve të cilëve ju ka kërkuar maturi. Gjithsesi ai e bën shumë të qartë pozicionin e Aleancës në rast se kërcënohet stabiliteti i Kosovës, se nuk do të mungoje ndërhyrja ushtarake e KFOR-it.

“TĂ« gjitha palĂ«t duhet tĂ« qĂ«ndrojnĂ« tĂ« qetĂ«, tĂ« shmangin veprimet e njĂ«anshme dhe tĂ« angazhohen nĂ« mĂ«nyrĂ« konstruktive nĂ« dialog me ndĂ«rmjetĂ«simin e Bashkimit Evropian. NĂ« pĂ«rputhje me mandatin e tij tĂ« OKB-sĂ«, misioni i KFOR-it po monitoron nga afĂ«r situatĂ«n dhe Ă«shtĂ« i gatshĂ«m tĂ« ndĂ«rhyjĂ« nĂ«se kĂ«rcĂ«nohet stabiliteti i KosovĂ«s”. 

Vëmendja e Aleancës nuk ka munguar për rritjen e kapaciteteve ushtarake për Shqipërinë. Vetëm për bazën ajrore të Kuccoves NATO po investon 50 milionë Euro për ta rivënë në punë si bazën e saj të parë ajrore në rajonin tonë.

Tv Klan

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.