BB: Mbi 200 milionë migrantë deri në 2050-n për shkak të klimës

Ndryshimi i klimës mund të bëjë që rreth 216 milionë njerëz në gjashtë rajone të lëvizin brenda vendeve të tyre deri në vitin 2050, sipas një raporti të ri nga Banka Botërore.

Pjesa e dytë e raportit ”Groundswell”, të publikuar dje, zbuloi se “ndikimet e ndryshimeve klimatike të ngadalta” në disponueshmërisë e ujit, produktivitetin e të korrave dhe ngritja e nivelit të detit po shqetësojnë mirëqenien njerëzore.

Analiza bazohet në një raport të parë të lëshuar në 2018, duke ndjekur të njëjtën qasje modelimi të bazuar në skenarë, i cili mbuloi Afrikën Subsahariane, Azinë Jugore dhe Amerikën Latine, duke shtuar projeksione nga Azia Lindore dhe Paqësori, nga Afrika Veriore dhe Evropa Lindore dhe Azia Qendrore.

U zbulua se “migrimi i brendshëm i nxitur nga klima mund të rritet gjatë tre dekadave të ardhshme, duke” goditur “më së shumti rajonet më të varfra dhe më të prekshme” dhe kërcënon të përmbysë përfitimet e zhvillimit.

“Ndryshimi i klimës mund t’i detyrojë njerëzit të migrojnë. Vendet mund të shohin shfaqjen e pikave të nxehta të migrimit klimatik, qysh në vitin 2030, të cilat më pas do të vazhdojnë të intensifikohen dhe zgjerohen’’, theksuan Kanta Rigaud dhe Viviane Clement, dy hartues të raportit.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *