BBC: Frika e Putinit për jetën po izolon qytetet e Rusisë

bbc frika e putinit per jeten po izolon qytetet e rusise

Një nga çështjet më të përfolura në lidhje me presidentin rus Vladimir Putin, frika nga atentatet.

BBC shkruan se kjo e ka bërë liderin rus të mos udhëtojë me avionë, duke preferuar trenin si mjet transporti edhe për distanca të largëta.

Megjithatë, pas pushtimit të Ukrainës dhe sulmeve me dron në qendër të Moskës, gjërat janë përkeqësuar dhe Putin thuhet se është bërë paranojak. Së fundmi, bëhet me dije se ai ka urdhëruar që të mbyllë një qytet të tërë si dhe të shkëpusë internetin, vetëm sepse do të mbante një fjalim, për të shmangur atentatet. Ukraina ka nisur sulme të shumta me dronë ndaj Rusisë në hakmarrje për sulmet e pafundme raketore nga forcat e Putinit.

Kjo u portretizua nga Moska si një përpjekje për të “vrarë Putinin”.

Dhe në fund të majit, një sulm me dron iu afrua rezidencës zyrtare të pallatit të Putinit, Novo-Ogaryovo, afër Moskës.

Pas sulmit me dron në Kremlin në maj, u raportua se Putini kishte frikë të bënte ndonjë udhëtim jashtë shtetit nga frika se do të vritej.

Vendimi erdhi gjithashtu pas një urdhër-arresti nga Gjykata Penale Ndërkombëtare mbi akuzat për krime lufte në Ukrainë, e cila kërkon që çdo shtet anëtar të ndalojë Putinin nëse ai shkel në territorin e tyre.

Ka pasur edhe zëra për një grusht shteti të mundshëm nga kreu i grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin, i cili është bërë gjithnjë e më kritik ndaj ushtrisë së Rusisë dhe përpjekjeve të saj të lëkundura në fushën e betejës nëse Ukraina.

Sipas “Daily Beast”, duke cituar gazetën e pavarur ruse “Verstka”, udhëheqësi rus është bërë gjithnjë e më i frikësuar për jetën e tij muajt e fundit.

Burimi tha se Putini ishte i kujdesshëm për të udhëtuar kudo dhe se “ai nuk ka fare siguri”.

Ai nuk udhëtoi në Turqi për inaugurimin e Presidentit Recep Erdogan dhe nuk do të marrë pjesë në Organizatën e ardhshme të Bashkëpunimit të Shangait në Indi në korrik.

Po ashtu, burimet thonë se rrethi i brendshëm i Putinit është bërë gjithnjë e më i ngushtë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, deri në atë pikë sa ai refuzon të dëgjojë lajmet negative të fushëbetejës nga gjeneralët e tij.

Sipas Iuliia Osmolovska, drejtoreshë e qendrës së mendimit “GlobSec”, Putin po shmang çdo lajm të keq, lidhur me ushtrinë e tij dhe refuzon të përdorë internetin.

“Ai nuk përdor as internetin, kështu që nuk ka informacion tjetër për të verifikuar lajmin që po dëgjon”, shtoi ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts