BBC zbulon dokumentet, ja kush është oligarku që administron paratë e Putinit (E PLOTE)

bbc zbulon dokumentet ja kush eshte oligarku qe administron parate e putinit e plote

Roman Abramovich është në arrati nga sanksionet sot dhe mund të ketë ikur në Moskë ndërsa jahtet e tij prej 1 miliardë funtesh shkojnë drejt ujërave të sigurta turke pasi BE vendosi të ndëshkojë pronarin e Chelsea-t për shkak të Ukrainës dhe ai përballet me një numër gjithnjë e më të pakët parajsash për 12 miliardë funte të tij. paratë dhe asetet.

Oligarku miliarder dukej i zbehtë në fytyrë, i lodhur dhe i dobët teksa dukej se po ikte nga Tel Avivi me avionin e tij privat dje gjatë drekës – vetëm disa orë pasi Izraeli tha se nuk do të ishte një vend i sigurt për oligarkët që u janë vendosur sanksione.

Pronari i klubit të futbollit Chelsea u fotografua në sallën VIP të aeroportit Ben Gurion duke ngulur sytë në telefonin e tij me një maskë fytyre të tërhequr nën mjekër pak para se avioni të nisej për në Turqi. Mbrëmë i njëjti avion u nis për në Rusi, duke u ulur në Moskë rreth orës 3 të mëngjesit me orën e Mbretërisë së Bashkuar këtë mëngjes.

Roman Abramovich Chelsea
Roman Abramovich Chelsea

Fluturimet e vendosin Gulfstream-in prej 49 milionë funtesh përtej mundësive të Izraelit dhe Bashkimit Evropian, të cilët dje ranë dakord të sanksionojnë Abramovich. Mbrëmë një dokumentar i BBC Panorama e akuzoi atë si ‘njeriu i parave të Putinit’ dhe tha se kishte zbuluar prova të reja rreth marrëveshjeve të supozuara korruptive që e bënë pasurinë e tij gjigante. Një ekspert pretendoi se ai kishte ‘vjedhur miliarda’ nga taksapaguesi rus. Avokatët e tij këmbëngulin se nuk ka asnjë bazë për të pretenduar se ai grumbulloi pasuri përmes kriminalitetit.

BE-ja i ka vendosur sanksione Presidentit Putin dhe disa oligarkëve sepse ata pretendojnë se paratë e tyre po lyejnë makineritë e luftës së Rusisë. Politico, i cili thotë se ka parë një draft të dokumentit, pretendon se ai thotë se Abramovich gëzon ‘akses të privilegjuar’ me Vladimir Putin dhe këto ‘marrëdhënie shumë të mira’ janë në xhepat e tij në industritë që ofronin ‘një burim të konsiderueshëm të ardhurash’ për Kremlinin duke ndihmuar Moskën të financojë pushtimin e saj në Ukrainë.

Britania e Madhe e sanksionoi atë javën e kaluar sepse qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dyshoi se Evraz, gjiganti i çelikut që Abramovich kontrollon, supozohet se kishte furnizuar me çelik për të prodhuar tanke të ushtrisë së Putinit.

Sot superjahti i tij Solaris prej 445 milionë paundë po udhëton në një vijë të drejtë me sa duket për të qëndruar në ujërat ndërkombëtare pasi u largua dje nga ujërat e Malit të Zi për në Turqi, pasi vendi ballkanik premtoi të pasqyrojë sanksionet e BE-së.

BBC Panorama, në një dokumentar të transmetuar mbrëmë, tha se zotëron një dokument që tregonte se autoritetet ruse donin të akuzonin Abramovich për mashtrim në vitet 1990. Dosja e zbuluar, e mbajtur nga ligjzbatuesit rusë, pretendonte se qeveria ishte mashtruar nga 2 miliardë paund në një marrëveshje të madhe nafte.

Një dokumentar i ri nga BBC ka pohuar se Roman Abramovich mashtroi qeverinë ruse për 2 miliardë paundë dhe u hetua për mashtrim nga Departamenti i Krimeve Ekonomike të vendit të tij.

Kjo vjen pasi BBC pretendon se një hetim nga ekipi i saj ka zbuluar prova të reja rreth marrëveshjeve korruptive pas pasurisë së Abramovich.

Në një program të transmetuar mbrëmjen e djeshme, BBC Panorama foli me një ish-kryeprokuror rus, i cili u tha atyre se ishte duke përgatitur një çështje penale për konfiskimin e kompanisë së naftës Sibneft pasi një hetim zbuloi një skemë mashtruese pas privatizimit të saj.

Abramovich pagoi rreth 250 milion dollarë (190 milion £) për kompaninë e naftës përpara se t’ia shiste qeverisë ruse për 13 miliardë dollarë në 2005.

Avokatët e tij i thanë BBC-së se nuk ka asnjë bazë për të pretenduar se ai ka grumbulluar pasuri shumë të konsiderueshme përmes kriminalitetit.

Por një dokument i marrë nga BBC thotë se qeveria ruse u mashtrua për 2.7 miliardë dollarë në marrëveshjen Sibneft – një pretendim i mbështetur nga një hetim parlamentar rus i vitit 1997, i cili shqyrtonte ngritjen e akuzave për mashtrim nga një grup i krimit të organizuar kundër Abramovich.

Sot BE vendosi sanksione të tjera ndaj Abramovich, i cili u sanksionua javën e kaluar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar për lidhjet e tij me Vladimir Putin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts