BE denoncon ligjin hungarez kundër LGBT

12:35 23/06/2021

Çështja do tĂ« shkojĂ« nĂ« GjykatĂ«n Europiane tĂ« DrejtĂ«sisĂ«

Belgjika, Holanda dhe Luksemburgu udhĂ«hoqĂ«n akuzĂ«n kundĂ«r ligjit anti-LGBT tĂ« HungarisĂ«, ndĂ«rsa ministrat e Çështjeve Europiane tĂ« 27 vendeve anĂ«tare u mblodhĂ«n pĂ«r tĂ« diskutuar shtetin e sĂ« drejtĂ«s.

Gjithsej 13 vende anëtare shprehën shqetësim për ligjin e ri të Hungarisë. Ai kaloi në parlament javën e kaluar nga qeveria e kryeministrit Viktor Orbån dhe ndalon portretizimin e homoseksualitetit dhe materialeve për të në shkolla dhe në televizion.

Ligji i miratuar gjatë muajit të krenarisë u kundërshtua ashpër nga zyrtarët më të lartë të BE-s, disa vende anëtare dhe Parlamenti Europian. Pas konsultimeve me dyer të mbyllura, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Irlanda, Lituania, Spanja, Suedia dhe Letonia, miratuan një deklaratë të vendeve të Beneluksit.

“Ligji pĂ«rfaqĂ«son njĂ« formĂ« flagrante tĂ« diskriminimit bazuar nĂ« orientimin seksual, identitetin gjinor dhe lirinĂ« e shprehjes ndaj dhe meriton tĂ« dĂ«nohet. GjithĂ«pĂ«rfshirja, dinjiteti njerĂ«zor dhe barazia janĂ« vlera themelore tĂ« Bashkimit tonĂ« Europian dhe ne nuk mund tĂ« bĂ«jmĂ« kompromis mbi kĂ«to parime,” thuhet nĂ« deklaratĂ«.

“Stigmatizimi i personave LGBTIQ pĂ«rbĂ«n njĂ« shkelje tĂ« qartĂ« tĂ« sĂ« drejtĂ«s sĂ« tyre themelore pĂ«r dinjitet, siç parashikohet nĂ« KartĂ«n e BE dhe tĂ« drejtĂ«n ndĂ«rkombĂ«tare.”

NĂ«nshkruesit e deklaratĂ«s i bĂ«nĂ« thirrje Komisionit Europian qĂ« “tĂ« pĂ«rdorĂ« tĂ« gjitha mjetet nĂ« dispozicion pĂ«r tĂ« garantuar respektimin e plotĂ« tĂ« ligjit tĂ« BE-sĂ«, duke pĂ«rfshirĂ« dĂ«rgimin e çështjes nĂ« GjykatĂ«n Europiane tĂ« DrejtĂ«sisĂ«â€. Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen shprehu shqetĂ«simin e saj rreth ligjit hungarez dhe tha se ekipi i saj po vlerĂ«sonte tĂ« gjithĂ« tekstin e ligjit.

“UnĂ« besoj nĂ« njĂ« EuropĂ« qĂ« pĂ«rqafon diversitetin, jo nĂ« njĂ« qĂ« e fsheh atĂ« nga fĂ«mijĂ«t tanĂ«,” shkroi ajo. Von der Leyen Ă«shtĂ« njĂ« avokate e vjetĂ«r e tĂ« drejtave LGBT +. Vitin e kaluar, Komisioni i saj kaloi strategjinĂ« e parĂ« tĂ« BE-sĂ« pĂ«r barazinĂ« LGBTIQ.

Klan NewsBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *