BE do të vendosë sanksione kundër 38 individëve dhe 3 personave juridikë nga Bjellorusia

be do te vendose sanksione kunder 38 individeve dhe 3 personave juridike nga bjellorusia

Bashkimi Evropian do të përfshijë 38 individë dhe 3 persona juridikë në listën e sanksioneve për Bjellorusinë.

Burimet diplomatike thanë se do të ketë gjithashtu kufizime eksporti për artikujt me përdorim të dyfishtë si dronët ose kompjuterët që mund të përdoren në luftime në Ukrainë, si dhe për pjesët e avionëve.

Të mërkurën, Presidenca spanjolle e Këshillit të BE-së raportoi se Komiteti i Përfaqësuesve të Përhershëm në BE arriti të binte dakord për sanksione më të ashpra kundër Bjellorusisë.

Sipas burimeve diplomatike, BE synonte të sinkronizonte plotësisht regjimin e sanksioneve kundër Bjellorusisë me kufizime ndaj Rusisë. Lista e mallrave të ndaluara për dërgesa në Minsk duhet të bëhet identike me atë ruse, por Brukseli do të jetë në gjendje ta arrijë këtë vetëm në faza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts