BE i jep Navalny çmimin për të drejtat e njeriut

Parlamenti Evropian ka nominuar zyrtarisht disidentin rus Alexei Navalny për çmimin e këtij viti të të drejtave të njeriut “Sakharov”.

“Është jetike që ne në Parlamentin Evropian të konfirmojmë mbështetjen tonë të pamëshirshme për Navalny dhe të theksojmë se mirëqenia e tij është përgjegjësi e Putin,” tha Peter van Dalen, një eurodeputet i qendrës së djathtë holandeze në seancë të hënën.

Dyshohet se Putin u përpoq të vriste Navalny me helm, pastaj e burgosi ​​me një sërë akuza.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *