BE-ja ndan 100 milion euro për rehabilitimin e shkollave të dëmtuara nga lufta

be ja ndan 100 milion euro per rehabilitimin e shkollave te demtuara nga lufta
be ja ndan 100 milion euro per rehabilitimin e shkollave te demtuara nga lufta

Bashkimi Evropian dhe Ukraina kanë nënshkruar një marrëveshje për paketën e ndihmës në vlerë prej 100 milionë euro për restaurimin e objekteve arsimore të dëmtuara nga lufta.

“Saktësisht tre muaj pas njoftimit të Presidentes Von der Leyen në fjalimin e saj për gjendjen e Bashkimit në vitin 2022, Komisioni Evropian dhe Qeveria e Ukrainës kanë nënshkruar një paketë mbështetëse prej 100 milionë eurosh për rindërtimin dhe rehabilitimin e objekteve shkollore të dëmtuara. Mbështetja do të arrijë në Ukrainë përmes partnerëve humanitar të BE-së dhe pjesërisht si mbështetje buxhetore për Qeverinë e Ukrainës”, thuhet në raport.

Ndihma do të rrjedhë në Ukrainë përmes partnerëve humanitar të BE-së, dhe pjesërisht – si ndihmë buxhetore për qeverinë ukrainase.

Komisioni Evropian ka ndarë rreth 14 milionë euro nga një kontratë në vazhdim me Bankën Polake për Zhvillim “Bank Gospodarstwa Krajowego” për të blerë autobusë shkollorë dhe për të sjellë fëmijët ukrainas të sigurt në shkollë. Komisioni ka nisur gjithashtu një fushatë solidariteti në mbarë BE-në për të dhuruar autobusë shkollorë për Ukrainën, të kanalizuar përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE-së. Në përgjithësi, rreth 240 autobusë janë tani në rrugë nga BE-ja dhe vendet anëtare të saj. Më shumë po vijnë, sipas raportit.

Paketa e ndihmës përfshin 34 milionë euro ndihmë humanitare, nga të cilat 20 milionë euro të kanalizuara përmes Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Shërbimet e Projekteve (UNOPS) dhe 14 milionë euro përmes Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP). Kjo mbështetje do të fokusohet në riparime të lehta dhe të mesme, duke përfshirë riparimet e dritareve, çatisë, dyerve, pajisjeve sanitare dhe ngrohjes, si dhe ofrimin e pajisjeve të klasës në hapësirat e mësimit dhe strehimoret e bombave.

66 milionë euro do t’i jepen drejtpërdrejt qeverisë së Ukrainës si mbështetje buxhetore.

Komisioni do të punojë së bashku me qeverinë ukrainase dhe fondacionin Olena Zelenska.

“Komisioni pret që të disbursojë 66 milionë euro të mbështetjes buxhetore në javët e ardhshme. UNOPS dhe UNDP kanë nisur vlerësimin e dëmeve të objekteve për rehabilitim në terren. Pjesa më e madhe e objekteve arsimore që do të përfitojnë nga ky grant pritet të riparohen, ndërmjet dhjetorit 2022 dhe shtatorit 2023, në kohën e fillimit të vitit të ardhshëm shkollor”, theksoi Delegacioni.

Siç raportohet, sulmet ruse kanë dëmtuar ose shkatërruar mbi 2,800 objekte arsimore deri më tani, duke prekur 5.7 milionë fëmijë të moshës shkollore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts