BE-ja planifikon përdorimin e portofolit digjital

Bashkimi Evropian (BE) propozoi krijimin e “portofolit digjital” nĂ« tĂ« cilin mund tĂ« ngarkohen karta e identitetit, patenta e shoferit, diploma dhe llogaria bankare nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« qytetarĂ«t tĂ« pĂ«rfitojnĂ« nga shĂ«rbime tĂ« ndryshme nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« sigurt.

Komisioni i BE-së njoftoi propozimin e rregullores për portofolin digjital që mund të përdoret në telefonat e mençur.

Sipas kĂ«tij propozimi, vendet anĂ«tare do t’u ofrojnĂ« qytetarĂ«ve dhe bizneseve mundĂ«si pĂ«r portofol digjital tĂ« sigurt. KĂ«to portofola digjitalĂ« do tĂ« lidhen me kartat digjitale kombĂ«tare tĂ« identitetit. Patenta e shoferit, diplomat dhe llogaritĂ« bankare do tĂ« mund tĂ« shtohen nĂ« portofolat digjitalĂ«.

Me këtë praktikë, shërbime të ndryshme publike dhe private në Evropë do të jenë në dispozicion pa përdorur metoda të tjera të veçanta identifikimi. Identitetet në portofolin digjital do të njihen në të gjitha vendet evropiane.

Bizneset dhe platformat digjitale do tĂ« jenĂ« tĂ« detyruara t’i pranojnĂ« kĂ«to portofola.

Komisioni i BE-sĂ« synon t’i pĂ«rmbushĂ« standardet teknike pĂ«r portofolin digjital deri nĂ« shtator 2022.

Aktualisht, 14 nga 27 vendet anëtare të BE-së përdorin letërnjoftime elektronike.

Që portofoli digjital të hyjë në fuqi, kërkohet miratimi i vendeve anëtare të BE-së.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *