BE me rregulla të reja për tatuazhet

09:54 05/01/2022

Mbi 4 mijë substanca nuk mund të përdoren më, pasi konsiderohen kancerogjene për lëkurën

Nga 4 Janari në BE hyjnë në fuqi direktivat e reja mbi pigmentet e tatuazheve. Sipas të dhënave janë 4 mijë substanca që nuk duhet të përdoren më, dhe ekzistojnë tashmë edhe zëvendësuesit e tyre në treg. Substancat që tashmë ndalohen konsiderohen si kancerogjene, toksike apo edhe irrituese për lëkurën dhe sytë.

Sipas zëdhënësit të Komisionit Evropian, këto masa janë tashmë në fuqi në të paktën 7 shtete anëtare të BE, por tashmë formalizimi është i plotë për të gjitha vendet. Normat e reja janë parashikojnë përdorimin e bojërave që s’janë të dëmshme për shëndetin e veçanërisht  për lëkurën.

Sipas statistikave, rreth 12% e europianëve kanë tatuazhe ne trup, përfshirë këtu edhe adoleshentët.

Hapi i Komisionit Evropian u mor në Dhjetor të vitit 2020 pas shumë studimeve të realizuara, sips të cilave u vërtetuan problemeve dhe alergjive që shkaktonin disa prej pigmenteve tek njeriu.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com