BE negocion blerjen e vaksinave të gjeneratës së dytë

BE do të nisë negociatat për të porositur 1,8 miliardë doza shtesë të të ashtuquajturave vaksina antiCovid-19 të gjeneratës së dytë, efikase kundër varianteve të ardhshme të koronavirusit, tha një burim në Komisionin Europian.

“Të shqetësuar për të paraprirë vaksinimin e fëmijëve dhe adoleshentëve, por edhe shfaqjen e varianteve kundër të cilave vaksinat aktuale do të ishin joefektive, ekzekutivi europian kërkon të lidhë një kontratë për blerjen e vendosur të 900 milionë dozave, me një mundësi për 900 milion shtesë”, tha burimi.

Dorëzimi i parashikuar i dozave do të bëhet me një skedulë dërgesash mujore dhe detyruese, që pritet të fillojë këtë vit dhe të vazhdojë në 2022 dhe 2023.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.