BE nuk ndalet, zyrtarizon sanksione të forta ekonomike edhe për Bjellorusinë

Diplomatët e Bashkimit Evropian kanë miratuar sanksione të reja kundër Bjellorusisë për rolin e saj mbështetës në pushtimin e Rusisë në Ukrainë, konfirmoi presidenca franceze e BE-së.

Diplomatët e BE-së kanë miratuar sanksione të reja kundër bjellorusëve që po luajnë një rol në sulmet ndaj Ukrainës.

Sanksionet do të godasin gjithashtu “disa sektorë ekonomikë, dhe në veçanti lëndën drusore, çelikun dhe kaliumin”, thuhet në deklaratë.

Një zyrtar i BE-së tha këtë javë se një nga qëllimet e sanksioneve të reja kundër Minskut ishte ndalimi i eksporteve të çdo malli tjetër bjellorus në BE, pasi presidenti Alexander Lukashenko shtypi protestat pas zgjedhjeve të gushtit 2020.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts