BE, pasaporta e vaksinës brenda Qershorit

09:12 14/04/2021

Eurodeputetët presion Komisionit që të shmanget diskriminimi

Brukseli dëshiron që pasaporta e vaksinës të jetë funksionale në mbarë BE-në deri në fund të Qershorit.

“Skema pilot do tĂ« fillojnĂ« tĂ« zbatohen qĂ« nĂ« fillim tĂ« atij muaji, me qĂ«llim qĂ« sistemi tĂ« jetĂ« funksional deri nĂ« 21 Qershor”, u tha eurodeputetĂ«ve Didier Reynders, komisionerieuropian pĂ«r DrejtĂ«sinĂ«.

Komisioni Europian synonte qĂ« tĂ« ashtĂ«quajturat Certifikata tĂ« Gjelbra Dixhitale tĂ« ishin plotĂ«sisht funksionale deri nĂ« fund tĂ« Majit, pas presionit qĂ« bĂ«nĂ« shtetet anĂ«tare mĂ« tĂ« varura nga turizmi, si Greqia dhe Spanja. Por tani pĂ«r tani, ky objektiv duket i largĂ«t pĂ«r t’u pĂ«rmbushur.

“ËshtĂ« urgjente. Sigurisht, ne duam tĂ« jetĂ« gati para verĂ«s. PĂ«r fundin e qershorit, ne duam ta kemi gati rregulloren”, u tha Reynders eurodeputetĂ«ve.

Ai theksoi gjithashtu se Certifikata e Gjelbër Digitale nuk është vetëm një pasaportë e thjeshtë vaksinimi.

“Komisioni po punon shumĂ« fort pĂ«r tĂ« siguruar mbulim tĂ« gjerĂ« tĂ« popullatĂ«s europianeme vaksina pĂ«r tĂ« parandaluar diskriminimin e individĂ«ve qĂ« nuk janĂ« vaksinuar ende,” tha ai, ndĂ«rsa shtoi se dokumenti do tĂ« pĂ«rmbajĂ« tĂ« dhĂ«na pĂ«r testimet dhe pĂ«r ata qĂ« e kanĂ« kaluar COVID-19.

Disa eurodeputetë kërkojnë që pasaportat e vaksinave të vendeve të BE duhet të lejohen në të gjithë bllokun për të shmangur çdo diskriminim.

Të tjerë ligjvënës argumentuan se duhen mundësuar teste falas ose sa më lirë në nivel europian.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.