BE: Politika izraelite e vendbanimeve është e paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar

Përfaqësuesit diplomatik evropianë në Kuds dhe Ramallah kritikuan politikën e vendbanimeve të Izraelit, veprime që i quajtën “transferime të detyrueshme, dëbime, prishje dhe konfiskime të shtëpive që do të çojnë në dhunë të mëtejshme dhe vuajtje njerëzore”.

Në një deklaratë të përbashkët, përfaqësuesi i Bashkimit Evropian (BE) dhe shefat e misioneve të BE-së në Kuds dhe Ramallah theksuar se më 29 qershor autoritetet izraelite rrënuan një dyqan palestinez në Bustan, në lagje në zonën Silwan të Kudsit Lindor të pushtuar.

“Disa ndërtesa në lagje së fundmi kanë marrë urdhra të reja për t’u rrënuar. Aktualisht 20 shtëpi janë në rrezik të rrënimit të menjëhershëm, ndërsa në Bustan mbi 1 mijë palestinezë po përballen me kërcënimin e rrënimit të shtëpive të tyre”, theksuan përfaqësuesit diplomatik evropianë.

Në deklaratë thuhet se në lagjen fqinje, Batan al Hawa, 86 familje janë në faza të ndryshme të procedurave të dëbimit të udhëhequra nga një organizatë izraelite e vendbanimeve, si dhe theksohet se Gjykata e Lartë e Izraelit më 2 gusht pritet të njoftojë nëse do të lejojë kërkesën e apelit të katër nga gjithsej 28 familjeve në rrezik dëbimi nga shtëpitë e tyre në lagjen Sheikh Jarrah, ku një vendim i mëparshëm për dëbimin e familjeve shkaktoi tensione të reja në fillim të këtij viti.

“Ligjet e brendshme izraelite, duke krijuar bazën për pretendimet për të dëbuar familjen, mos e përjashtoni Izraelin, si fuqi pushtuese, nga përmbushja e detyrimeve të tij për të administruar territorin e pushtuar në një mënyrë që siguron dhe mbron popullsinë lokale”, tha deklarata.

“Politika e vendbanimeve e Izraelit është e paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar. Veprimet e njëanshme të ndërmarra në atë kontekst, të tilla si transferimet e detyrueshme, dëbimet, prishjet dhe konfiskimet e shtëpive vetëm do të përshkallëzojnë një mjedis tashmë të tensionuar dhe do të çojnë në dhunë të mëtejshme dhe vuajtje njerëzore.

Sipas deklaratës, autoritetet izraelite duhet të ndërpresin menjëherë këto aktivitete dhe të sigurojnë leje të përshtatshme për ndërtimin ligjor dhe zhvillimin e komuniteteve palestineze.

Përfaqësuesit diplomatik evropianë përsëritën se BE mbetet e përkushtuar për të arritur një zgjidhje mes dy shteteve, bazuar në parametrat e përcaktuar në “Konkluzionet e Këshillit të korrikut të vitit 2014, që plotëson nevojat e sigurisë izraelite dhe palestineze, si dhe aspiratat palestineze për shtet dhe sovranitet, që i jep fund pushtimit që filloi në vitin 1967 dhe që zgjidh të gjitha çështjet e statusit të përhershëm në mënyrë që t’i jepet fund konfliktit”.

“(BE-ja) kundërshton fuqishëm të gjitha veprimet që minojnë qëndrueshmërinë e zgjidhjes me dy shteteve dhe i nxit të dy palët të demonstrojnë përmes politikave dhe veprimeve një angazhim të mirëfilltë për një zgjidhje me dy shtete, në mënyrë që të rindërtojnë besimin dhe të krijojnë një rrugë prapa për negociata kuptimplota”, thuhet në deklaratë.

Palestinezët akuzojnë Izraelin për ndjekjen e një politike të rrënimit të shtëpive në lagjen Silwan, në jug të kompleksit së xhamisë Al-Aksa, në një përpjekje për të dëbuar banorët arab dhe për t’i zëvendësuar ato me kolonët izraelitë.

Në një intervistë, drejtori i Qendrës ‘Wadi Hilweh’, Jawad Siam, paralajmëroi se “rreth 8 mijë persona janë në rrezik të dëbimit direkt ose indirekt nga lagja Silwan ose përmes rrënimit të shtëpive të tyre ose përmes projekteve të vendbanimeve”.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *