BE pranon të ndihmojë Qipron të menaxhojë fluksin rekord të emigrantëve

Qiproja arriti një marrëveshje të hënën me Bashkimin Evropian për ta ndihmuar atë të trajtojë një fluks të madh emigrantësh në ishullin e ndarë të Mesdheut, për të cilin Nikosia thotë se është më i larti për frymë në BE.

Marrëveshja do ta bëjë më të lehtë për Qipron dërgimin e azilkërkuesve të dështuar dhe do të ndihmojë në përmirësimin e ambienteve të saj të mbipopulluara të pritjes.

Republika e Qipros akuzon Turqinë, trupat e së cilës që nga viti 1974 kanë pushtuar pjesën veriore të ishullit, për inkurajimin e një pjese të madhe të fluksit të refugjatëve sirianë dhe të ardhurve nga Afrika Sub-Sahariane përmes Vijës së Gjelbër të patrulluar nga OKB-ja që ndan ishullin.

Memorandumi i mirëkuptimit u nënshkrua nga Ministri i Brendshëm qipriot, Nicos Nouris dhe komisionerja e çështjeve të brendshme të BE, Ylva Johansson, të cilët morën pjesë virtualisht.

“Sot është një moment historik për Republikën e Qipros dhe përpjekjet e bëra nga qeveria për të menaxhuar një problem që ka pllakosur vendin tonë,” tha Nouris në ceremoni.

Johansson shkroi në Twitter se marrëveshja do të ndihmonte Qipron të zbatonte “procedurat e azilit në kohë” për të reduktuar ngarkesën, “të vendosë integrim efektiv dhe të përmirësojë efikasitetin e kthimeve”.

Nikosia thotë se 4.6 për qind e popullsisë së vendit janë azilkërkues ose përfitues të mbrojtjes, raporti më i lartë në çdo vend të BE-së.

Memorandumi parashikon veprime në vendet e origjinës, forcimin e strukturave të pritjes e menaxhimit të Qipros dhe riatdhesimin e migrantëve.

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian Margaritis Schinas tha: “Ne po e kthejmë faqen së bashku… në menaxhimin e një problemi që është bërë shumë i madh, duke krijuar një barrë joproporcionale të menaxhimit në Qipro.”

Ministri i Brendshëm grek qipriot tha se autoritetet nuk mund të përballonin më efektivisht fluksin e emigrantëve të parregullt.

“Shfrytëzimi i sistemit të azilit nga persona që nuk kanë nevojë për mbrojtje ndërkombëtare e privon shtetin nga aftësia për të ofruar mikpritje, kujdes dhe mbështetje efektive për ata që kanë nevojë reale”, tha Nouris.

Kërkesat e reja për azil u shumëfishuan në mbi 13,000 vitin e kaluar në Qipro, me një popullsi prej 850,000.

Autoritetet thonë se çdo ditë një numër i madh emigrantësh të parregullt, të udhëhequr nga kontrabandistët, kalojnë vijën e gjelbër prej 184 kilometrash (114 milje) nga veriu, me 85 për qind të azilkërkuesve vitin e kaluar që kanë mbërritur në këtë mënyrë.

“Qipro ka nevojë për solidaritet praktik evropian,” tha Nouris të hënën.

“Instrumentalizimi i emigracionit duhet të ndalet.”

Sipas agjencisë kufitare të BE-së, Frontex, numri i emigrantëve dhe azilkërkuesve që mbërritën në Qipro në janar u rrit me 48 për qind krahasuar me vitin e kaluar.

Kombësitë më të përfaqësuara ishin nga Republika Demokratike e Kongos, Siria dhe Nigeria.

Shefi i Frontex Fabrice Leggeri tha javën e kaluar se ishulli po përballet me një “sfidë të jashtëzakonshme” që kërkon “mbështetje të jashtëzakonshme”.

2b96aae5 7a98 4324 B4ca F66182871266

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *