BE rithekson angazhimin për të kërkuar llogari nga Rusia për krimet e luftës në Ukrainë

be rithekson angazhimin per te kerkuar llogari nga rusia per krimet e luftes ne ukraine
be rithekson angazhimin per te kerkuar llogari nga rusia per krimet e luftes ne ukraine

Një paqe e drejtë në Ukrainë pas zmbrapsjes së pushtimit rus duhet të bazohet në respektimin e integritetit territorial të Ukrainës, aftësinë e saj për të mbrojtur veten në mënyrë efektive në të ardhmen dhe ndjekjen penale të të gjithë atyre që kryen krime lufte në territorin e saj.

Kështu thuhet në konkluzionet e Këshillit Evropian, të miratuara pas mbledhjes më 20-21 tetor.

“Ukraina ka deklaruar gatishmërinë e saj për një paqe të drejtë, e cila duhet të përfshijë respektimin e integritetit dhe sovranitetit të saj territorial siç mbrohet nga Karta e OKB-së; ruajtja e aftësisë së Ukrainës për të mbrojtur veten në të ardhmen; sigurimin e rimëkëmbjes dhe rindërtimit të tij, duke përfshirë eksplorimin e rrugëve për ta bërë këtë me fonde nga Rusia; dhe ndjekja e përgjegjësisë për krimet ruse të kryera gjatë luftës”, thuhet në rezolutë.

Theksohet se krimet e luftës të kryera kundër ukrainasve dhe shkatërrimi i vazhdueshëm i infrastrukturës civile janë një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar.

“Bashkimi Evropian përsërit angazhimin e tij të vendosur për të mbajtur Rusinë, dhe të gjithë autorët dhe bashkëpunëtorët, si dhe mbështetjen e tij të fortë për hetimet nga Prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare. Këshilli Evropian pranon përpjekjet e Ukrainës për të siguruar përgjegjësi, duke përfshirë krimin e agresionit kundër Ukrainës. Ai fton Përfaqësuesin e Lartë dhe Komisionin të shqyrtojnë opsionet në mënyrë që të sigurohet llogaridhënia e plotë”, thuhet në konkluzionet e miratuara nga liderët e BE-së.

Krerët e shteteve dhe qeverive të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian përsëritën dënimin e tyre për aktin e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës dhe përpjekjet për të përshkallëzuar situatën duke shpallur aneksimin e paligjshëm të territoreve të Ukrainës, kryerjen e mobilizimit në Rusi, kryerjen e provokimeve në ZNPP dhe granatimet e qyteteve paqësore dhe infrastrukturës civile të Ukrainës.

Udhëheqësit e BE-së ripohuan se do të qëndrojnë me Ukrainën për aq kohë sa duhet. Në veçanti, BE-ja do të vazhdojë të ofrojë mbështetje të fortë politike, ushtarake dhe financiare për Ukrainën. Vendimi për të kryer një Mision të Ndihmës Ushtarake të BE-së në mbështetje të Ukrainës u miratua nga Këshilli, si dhe vendimi i fundit për të rritur më tej masat e ndihmës së Facilitetit Evropian të Paqes në mbështetje të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

“Këshilli Evropian kërkon që Rusia të tërheqë menjëherë, plotësisht dhe pa kushte të gjitha forcat e saj ushtarake nga i gjithë territori i Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht, siç kërkoi Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, dhe që Rusia të ndalojë të gjitha sulmet hibride kundër Ukrainës”, thuhet në dokument. theksoi.

Siç raportohet, në datat 20-21 tetor, në Bruksel u mbajt një takim dyditor i krerëve të shteteve dhe qeverive të Bashkimit Evropian për të gjetur zgjidhje për krizën aktuale energjetike të provokuar nga Rusia. Në bllokun ndërkombëtar, liderët e vendeve anëtare të BE-së shqyrtuan situatën në Ukrainë dhe konfirmuan gatishmërinë e tyre për të vazhduar mbështetjen e saj në luftën kundër pushtimit rus.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts