BE: Rusia synon të krijojë varësi të reja me grurë të lirë

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar vendet në zhvillim se Rusia po ofron grurë të lirë “për të krijuar varësi të reja duke përkeqësuar dobësitë ekonomike dhe pasigurinë globale të ushqimit”.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, i shkroi vendeve në zhvillim dhe Grupit 20 për t’i nxitur të flasin “me një zë të qartë dhe të unifikuar” për ta shtyrë Moskën të kthehet në një marrëveshje që lejonte eksportin e sigurt të grurit të Ukrainës në Detin e Zi dhe të ndalonte duke synuar infrastrukturën bujqësore të Ukrainës.

“Ndërsa bota merret me furnizime të ndërprera dhe çmime më të larta, Rusia tani po u afrohet vendeve vulnerabël me oferta dypalëshe të dërgesave të grurit me çmime të zbritura, duke pretenduar se zgjidh një problem që krijoi vetë”, tha Borrell.

“Kjo është një politikë cinike e përdorimit të qëllimshëm të ushqimit si një armë për të krijuar varësi të reja duke përkeqësuar dobësitë ekonomike dhe pasigurinë globale të ushqimit,” shtoi ai.

“BE nuk ka kursyer asnjë përpjekje për të siguruar që sanksionet të mos kenë ndikim në sigurinë ushqimore të vendeve të treta. Nuk ka sanksione për eksportet ruse të ushqimit dhe plehrave në vendet e treta”, shkroi Borrell.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts