BE shton sanksionet ndaj Bjellorusisë

21:48 01/06/2021

Po përgatiten edhe ndëshkime ndaj zyrtarëve të lartë të aviacionit

Bashkimi Evropian po përgatit sanksione ndaj linjës ajrore kombëtare të Bjellorusisë Belavia dhe zyrtarëve të lartë të aviacionit bjellorus.

Sipas asaj që raporton Reuters ky vendim vjen pas arrestimit të gazetarit dhe të dashurës së tij në 23 Maj pasi autoritetet e Minskut detyruan në mënyrë të jashtëligjshme të ulej një avion i Ryanair të linjës Athinë-Vilnius për të arrestuar një gazetar opozitar ndaj regjimit të Lukashenkos.

Ngrirja e aseteve dhe ndalimet e udhĂ«timit janĂ« pjesĂ« e njĂ« pakete sanksionesh tĂ« reja. QeveritĂ« europiane tĂ« cilat pĂ«rshkruan incidentin si sulm tĂ« shĂ«mtuar tĂ« dyfishtĂ« ndaj disidentĂ«ve politikĂ« dhe lirisĂ« sĂ« shtypit kanĂ« deklaruar se ata po vendosin gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« nĂ« shĂ«njestĂ«r sektorĂ« qĂ« luajnĂ« njĂ« rol qendror nĂ« ekonominĂ« e BjellorusisĂ«, duke ndĂ«shkuar  presidentin bjellorus. Ato mund tĂ« pĂ«rfshijnĂ« shitjen e bonove, sektorin e naftĂ«s dhe potasiumit, njĂ« eksport i madh bjellorus.

Para vendosjes sĂ« sanksioneve tĂ« tilla ekonomike, blloku pritet tĂ« bjeri dakord deri mĂ« 21 qershor  kur takohen ministrat e jashtĂ«m tĂ« BE. Britania qĂ« nuk Ă«shtĂ« mĂ« pjesĂ« e BE, ka pezulluar lejen ajrore pĂ«r transportuesin kombĂ«tar tĂ« BjellorusisĂ«, Belavia.

Emrat pritet tĂ« pĂ«rfshijnĂ« zyrtarĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« ministrisĂ« sĂ« mbrojtjes dhe transportit tĂ« BjellorusisĂ«, ushtarakĂ« nga forca ajrore,  zyrtar tĂ« lartĂ« tĂ« aeroportit tĂ« Minskut dhe  zyrtarĂ« tĂ« lartĂ« te aviacionit civil.

Që prej goditjes së protestave pro-demokracisë vitin e kaluar, Lukashenko i ka rezistuar tre raundeve të mëparshme të sanksioneve të BE dhe masave të ashpra të SHBA e cila shumë herë ka përfshirë në listën e zezë zyrtarët bjellorus që të udhëtojnë ose të bëjnë biznes në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.