BE: Të bëhet e detyrueshme vaksina anti-Covid

20:30 01/12/2021

Presidentja e KE: Shqetësim nga varianti i ri i Covid në union

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen deklaron se është momenti të nisin diskutimet për të bërë të detyrueshme vaksinën anti-Covid në Union. Sipas saj, shqetësimi është shtuar për shkak të variantit të ri Omicron dhe duke iu referuar shkencëtarëve është ende shumë herët për të njohur mjaftueshëm mbi këtë mutacion. Ajo theksoi se duhen marrë masa për vaksinim masiv të zgjeruar për të qenë të përgatitur.

Presidentja e Komisionit Evropian bën të ditur se dozat Pfizer për vaksinimin e fëmijëve do të jenë gati në 13 Dhjetor.

Sipas saj fushata e vaksinimit është thelbësore në këtë moment. Në konferencë për shtyp nga Brukseli, ajo deklaroi se deri tani janë një miliardë doza vaksinash në BE, ndërkohë që priten 360 mln doza të tjera nga Pfizer dhe Moderna që do dorëzohen brenda tremujorit të parë të 2022.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com