BE zgjat kontrollet e eksportit për vaksinat antiCOVID-19

Brukseli do të zgjasë deri në fund të dhjetorit mekanizmin e tij për kontrollin e eksporteve të vaksinave antiCOVID-19 të prodhuara në BE, në mënyrë që të garantojë furnizimet për shteteve anëtare përballë pasigurive të nxitura nga shfaqja e varianteve të reja, njoftoi sot Komisioni Evropian.

“NdĂ«rsa fushatat e vaksinimit nĂ« tĂ« gjithĂ« BE-nĂ« janĂ« pĂ«rshpejtuar gjatĂ« muajve “ato janĂ« ende nĂ« vazhdim dhe pasiguritĂ« vazhdojnĂ«, veçanĂ«risht me shfaqjen e varianteve tĂ« reja tĂ« virusit”, vuri nĂ« dukje KE nĂ« njĂ« deklaratĂ«.

“Prandaj Ă«shtĂ« e nevojshme tĂ« ruhet transparenca, kurse mekanizmi i kontrollit, i vlefshĂ«m deri nĂ« fund tĂ« shtatorit, do tĂ« zgjatet deri mĂ« 31 dhjetor. AsnjĂ« zgjatje nuk Ă«shtĂ« planifikuar pĂ«rtej kĂ«saj date”, shtoi ai.

Ekzekutivi i BE-së vendosi në fund të janarit një mekanizëm për autorizimin e eksporteve të vaksinave, për të kontrolluar tregtinë në vendet ku situata shëndetësore konsiderohej më e mirë se në Evropë dhe, në veçanti, për të monitoruar dërgesat e laboratorit AstraZeneca, i akuzuar se nuk respektoi porositë e marra nga shtetet anëtare në dobi të vendeve të tjera.

Kjo nuk e ka penguar BE-në të eksportojë afro 740 milionë doza që nga ajo datë.

Në praktikë, ky mekanizëm kërkon, para çdo eksporti të vaksinave jashtë BE-së nga një laborator, të marrë dritën jeshile nga shteti anëtar nga i cili shpërndahen dozat.

Ky vendim duhet të konfirmohet nga Komisioni.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.