BE zotohet të marrë 40 000 afganë

be zotohet te marre 40 000 afgane
be zotohet te marre 40 000 afgane

14:25 10/12/2021

Një grup prej 15 shtetesh anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të marrin 40,000 afganë, deklaroi komisionerja evropiane për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson, pas një takimi të ministrave të Brendshëm të BE-së.

15 vende anëtare të BE-së janë zotuar të ofrojnë mbrojtje për gati 40 000 afganë. Kjo, së bashku me masat më të mira për të trajtuar emigracionin e parregullt, është mënyra se si ne ecim përpara me migracionin”, shkroi Johansson në Twitter.

Sipas një letre nga Johansson drejtuar ministrave të brendshëm të përfshirë, vetëm Gjermania është gati të pranojë 25,000 refugjatë nga Afganistani.

Sipas Komisionit të BE-së, 15 vendet anëtare kanë evakuuar tashmë rreth 28,000 njerëz nga Afganistani në muajt e fundit. 40,000 tani janë të evakuuar shtesë.

Pasi talebanët erdhën në pushtet në fund të gushtit, shtetet e BE-së vendosën të mos marrin angazhime konkrete për pranimin e njerëzve nga Afganistani për momentin për të shmangur krijimin e stimujve për emigracionin e paligjshëm. Situata aktuale në Afganistan është dramatike pasi vendi po vuan nga një nga thatësirat më të këqija në dy dekadat e fundit.

Ekonomia u godit para ardhjes së talebanëve në pushtet dhe tani është në rënie të lirë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts