Belgjika rikthen kufizimet anti-Covid

21:55 27/10/2021

Nisur nga e premtja do të hyjnë në fuqi rregulla të reja

Vetëm pak javë pas lehtësimit të masave, Belgjika ka vendosur të rikthejë kufizimet në vend pas rritjes së rasteve pozitive me koronavirus dhe shtrimeve në spital.

Qeveria do tĂ« bĂ«jĂ« tĂ« detyrueshme sĂ«rish mbajtjen e maskave nĂ« ambientet e brendshme dhe u kĂ«rkon qytetarĂ«ve tĂ« jenĂ« mĂ« tĂ« kujdesshĂ«m. Autoritet bĂ«nĂ« me dije se se nuk do tĂ« ketĂ« kufizime pĂ«r shumicĂ«n e aktiviteteve por njerĂ«zit do tĂ« duhet tĂ« paraqesin  certifikatĂ«n shĂ«ndetĂ«sore. Rregullat e reja pritet tĂ« hyjnĂ« nĂ« fuqi nisur nga kjo e premte.

“Mbajtja e njĂ« maske nuk Ă«shtĂ« gjithmonĂ« diçka shumĂ« komode, por Ă«shtĂ« njĂ« metodĂ« shumĂ« e dobishme dhe efektive nĂ« parandalimin e transmetimit tĂ« virusit”, tha Kryeministri Alexander De Croo nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r shtyp.

De Croo deklaroi se pa vaksinat gjendja në spitale do të ishte tejet dramatike.

Aktualisht nĂ« BelgjikĂ« dozat pĂ«rforcuese tĂ« vaksinave COVID-19 janĂ« nĂ« dispozicion vetĂ«m  pĂ«r individĂ«t me sistem imunitar tĂ« dobĂ«t dhe nuk ofrohen pĂ«r tĂ« gjithĂ« popullsinĂ«.

“Associated Press” raportoi se gjatĂ« javĂ«s sĂ« fundit se infeksionet ditore janĂ« rritur me 75% ndĂ«rsa shtrimet nĂ« spital janĂ« rritur me 69% .

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.