Bënin namin me vjedhje në Itali, 3 shqiptarë të arrestuar (Detajet)

benin namin me vjedhje ne itali 3 shqiptare te arrestuar detajet
benin namin me vjedhje ne itali 3 shqiptare te arrestuar detajet

Grabitje, pranim i mallrave të vjedhura dhe vjedhje e rëndë. Për këto akuza, tre persona me origjinë shqiptare u vendosën në arrest shtëpiak nga karabinierët e Pistoias.

Hetimi filloi një vit më parë dhe u mbyll të martën më 26 maj. Historia nisi nga një sërë vjedhjesh të bimëve me vlerë dhjetëra mijëra euro, ndoshta të destinuara për tregun e huaj, nga kompani të ndryshme fidanishteje në provincën e Pistoias. Gjithashtu, hetimi bëri të mundur zbulimin e krimeve të tjera, që dyshohet se janë kryer nga të njëjtët persona.

Hetimi do të përfshinte marrjen e mallrave të vjedhura të monedhave të shumta me interes dhe vlerë të konsiderueshme, të ardhura të dyshuara nga vjedhja nga një shtëpi. Flitet edhe për një grabitje të parregullt, e ndodhur në qershor të vitit 2022, ku të dyshuarit për t’i shpëtuar një vjedhjeje në një çerdhe, kanë goditur me gur automjetin e një shtetasi që i kishte zbuluar.

Gjithashtu nën vëzhgim është vjedhja e bakrit (ulluqe dhe tubacione) nga 10 shtëpi private të veçanta dhe vjedhja e dy automjeteve, konkretisht një kamioni dhe një makinerie operuese që përdorej për të kryer vjedhje të mëtejshme të bimëve të mbjella në tokat e ndryshme të fidanishteve të krahinës.

(d.xh – Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts