“Berisha gënjen kur thotë se ka kërkuar largimin e Bashës”/ Avokati Ngjela: Kërkon ta godasë me konspiracion, kryedemokrati në rrugë të duhur

spartakngjela

Avokati Spartak Ngjela e ka cilësuar gënjeshtër deklaratën e ish-kryeministrit Sali Berisha i cili deklaroi se në vitin 2017 ka kërkuar largimin e Lulzim Bashës nga drejtimi i Partisë Demokratike.

Në një intervistë për Neës24, Ngjela thotë se fakti që Berisha e ka mbajtur të fshehtë ndaj opinionit publik, e bën më pak të besueshëm. Sipas tij, Berisha ka qasje të politikës komuniste që godet kundërshtarët me konspiracione.

“Një lider historik, nuk plotëson votat që të bëhet deputet, mori fund. Ai qëndroi. E nxorri non grata Uashingtoni. Mes SHBA-së dhe Saliut do zgjedhë Berishën? Basha tha që nuk ka gjë me Berishën, ai të vazhdojë rrugën ligjore, nëse del i pastër le të vijë sërish në parti. Berisha kur ia ka kërkuar pse nuk ia tha popullit. I kam kërkuar dorëheqjen, ai që e kërkon mendon se është rruga më e mirë, ja thotë popullit. Është gënjeshtër. Ne do luajmë rolin e budallait. Saliu ishte me Bashën. Vazhdonte godiste nga katër anët të gjithë ata që ishin në garë me Bashën. Saliu vjen nga politika komuniste. Është politikë staliniane, nuk e njohin faktin. Me fantazitë e tij, i nxirrte të gjithë armiqtë. Dhe ky e nxorri Bashën. E nxorri me konspiracion. Ambasadorja i tha që nuk e heqni Saliun, do përfundoni të hani bar. Basha duhet ta çonte partinë drejt barit? Kush ka ngrënë bar, Enver Hoxha apo populli” – tha Ngjela.

Duke iu referuar statutit të PD-së, avokati Ngjela e konsideron thuajse të pamundur heqjen e Bashës nga drejtimi i partisë.

“Kuvendin e mbledh vetëm kryetari. Politika sot në çdo parti, ashtu sikurse çdo grua lind fëmijët. Fëmijët që lind partia janë deputetët. Ata ja bëjnë gjëmën partisë. Esenca e politikës janë 59 deputetët e opozitës. Është zgjedhur një njeri një votë, nuk e rrëzon kongresi. Statuti ka pasur referendum. Kongresi të rrëzonte. Ata e hoqën kongresin që të mos rrëzonin Bashën. Bënë një anëtar një votë. Po të ishte Basha, fiton çdo referendum atje. Të dy këta kryetarë, me kongres nuk dilnin dot. Ka eliminuar nga politika gjëmën e Shqipërisë. E çoi vendin, hapi armët. Është fatkeqësi kombëtare që po e shpëton Basha. Ka bërë tre lufta këtu, dy revolucione. Hapi depot e armëve. Ai është shumë mirë, po ecën shumë mirë. Politika dhe historia ka një aksiomë, kalimi nga potenca në akt, mund të jesh potencialisht I fortë por nuk bën aktin. Nuk ma merrte mendja që e kishte atë potencë. Berisha është non-grata sëbashku me familjen. Blinken na i vuri dokumentet para tha, dhe ishin 3 deputetë” – tha Ngjela.

Avokati Ngjela shprehet se nëse Basha do të vijojë në këtë rrugë dhe Berisha largohet nga skena politike, do të kemi zgjedhje të reja parlamentare Brenda 3-4 muajve.

“Për 3-4 muaj do ketë zgjedhje të reja. Nëse basha vazhdon kështu dhe Berisha largohet nga skena, do ketë zgjedhje të reja. E tha ambasadorja, është eksepsion mandati i tretë. Duhet të zhdukësh mediokritetin. Ne kemi gogolin këtu. Po iku ai, shpëtohet. Unë kam thënë se ajo është qeveri mediokër. Hapi I dytë, politika amerikane nëse barazohen, të këqijat, nuk ka më e keqja më e madhe dhe e keqja më e vogël” – tha Ngjela.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *