Berlini ndez dritat e Krishtlindjeve

14:34 24/11/2022

Rreth 140 mijĂ« drita LED u vendosen ne 600 pemĂ« dhe harxhojnĂ«  30% mĂ« pak energji

Pas Parisit edhe Berlini ka ndezur dritat e Krishtlindjeve, edhe pse kriza energjetike në Evropë po kërcënon të prishë traditën e festave.

Rruga tregtare mĂ« e njohur e Berlinit, KurfĂŒrstendamm vezullon me 140,000 drita LED tĂ« vendosura mbi pothuajse 600 pemĂ«.

“PĂ«r ne Ă«shtĂ« traditĂ«, ky ndriçim ekziston prej shumĂ« dekadash. Kjo Ă«shtĂ« arsyeja pse Ă«shtĂ« mĂ« e rĂ«ndĂ«sishme, veçanĂ«risht nĂ« kĂ«tĂ« kohĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ« krize, qĂ« tĂ« shkĂ«lqejĂ« pĂ«rsĂ«ri dhe tĂ« na japĂ« shpresĂ«,” tha Klaus-JĂŒrgen Meier , kryetar i Lobit gjerman tĂ« biznesit.

Dy muaj më përpara qeveria gjermane ofroi një paketë ndihme 200 miliardë Euro për të mbrojtur familjet dhe bizneset nga rritja e kostove të energjisë, në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës. Paketa përfshin vendosjen e një çmimi tavan për gazin dhe një plan për të hequr fitimet e papritura të kompanive të energjisë, të cilat janë goditur pak nga rritja e çmimeve.

Në Shtator, Senati i Berlinit miratoi gjithashtu masa të kursimit të energjisë që përfshijnë uljen e temperaturës në ndërtesat qeveritare dhe fikjen e dritave në monumentet kryesore si dhe në reklamat e bizneseve pas orës 22:00.

Dritat LED u zgjodhën për efikasitetin e tyre energjetik dhe është vendosur që të fiken herët, në orën 22:00. Ato harxhojnë 30% më pak energji sesa dritat që janë vendosur gjatë viteve të kaluara.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *