Beteja me COVID-19, mjekët dhe infermierët italianë nominohen për çmimin Nobel për Paqen

Mjekët, infermierët dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor në Itali janë nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2021. Çmimi do të jepet më 10 dhjetor.

Nominimi erdhi në vlerësim të përpjekjeve të tyre në luftën me pandeminë e Covid-19. Kjo pasi ata u konsideruan të parët në Perëndim që iu desh të përballen me një urgjencë shëndetësore shumë serioze.

Kandidatura, e miratuar nga Komiteti Norvegjez i Nobelit në Oslo, u paraqit nga dega Italiane e Fondacionit Gorbachev.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.