Beteja për origjinën e Covid-19/ Mediat kineze publikojnë studimin: Rasti i parë ka qenë i pranishëm në SHBA në pranverën e 2019-ës

Gazetat kombëtare kineze Global Times dhe China Daily kanë publikuar një studim i cili pretendon se Covid -19 mund të kishte qenë në SHBA që në prill 2019.

China Daily thotë se hulumtimi në të dhënat e epidemisë, i kryer nga dy universitete kineze, “tregon me 50% mundësi që infeksioni i parë Covid-19 në Shtetet e Bashkuara të ketë ndodhur midis gushtit dhe tetorit 2019, dhe rasti më i hershëm i mundshëm ishte më 26 prill 2019, në Rhode Island ”.

Global Times thotë se kjo nënkupton se virusi ishte në SHBA muaj para se rastet të zbuloheshin në qytetin kinez Ëuhan në dhjetor 2019.

Kjo nuk është hera e parë që mediat shtetërore kanë nxjerrë teori që pretendojnë se virusi ka origjinën në Perëndim.  Ka pasur shumë dezinformata që rrethojnë teorinë e fundit. Në mesin e vitit 2020, zëdhënësi i ministrisë së jashtme Zhao Lijian luajti një rol të rëndësishëm në përhapjen e teorisë së “origjinës amerikane”. Ai postoi në Twitter mesazhe të shumta që thonin se virusi mund të ketë rrjedhur nga një bazë ushtarake amerikane.

Përpara raportit të inteligjencës amerikane mbi origjinën e virusit muajin e kaluar , media shtetërore kineze publikoi raporte që sugjeronin se virusi Covid-19 është bërë dhe ka rrjedhur nga baza ushtarake amerikane Fort Detrick në Frederick, Maryland. Madje një këngë rap u prodhua, duke sugjeruar se virusi ishte nxjerrë në një laborator, dhe kjo u miratua nga shumë media zyrtare dhe zyrtarë qeveritarë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.