Beteja tregtare Itali-Turqi

12:00 12/04/2021

Daullet e luftĂ«s tregtare mes ItalisĂ« dhe TurqisĂ« kanĂ« nisur tĂ« bien pas shkĂ«mbimit tĂ« deklaratave mes  kryeministrit Mario Draghi dhe presidentit Erdogan, i konsideruar si diktator nga qeveria italiane.

Ankaraja kĂ«rcĂ«noi menjĂ«herĂ« ngrirjen e disa kontratave tĂ« mĂ«dha me kompanitĂ« italiane qĂ« kanĂ« investime nĂ« Turqi. Kreu i qeverisĂ« italiane nĂ« fakt edhe pse e konsideroi presidentin turk si “diktator”, tha se me tĂ« duhet tĂ« vazhdojnĂ« tĂ« bashkĂ«punojnĂ« nĂ« emĂ«r tĂ« interesit kombĂ«tar.

Italia dhe Turqia ndajnë interesa të mëdha tregtare, me një shkëmbim të mallrave në rreth 15 miliardë euro. Italia është përpara në këtë raport me 48 kompani të mëdha italiane që janë të pranishme me investime direkte në Turqi, si Unicredit, Generali, Mps, Fiat, Ansaldo Energia dhe Leonardo, përveç shumë të tjerave.

Madje kompania “Leonardo” prodhon versionin e saj tĂ« helikopterit nĂ« Turqi. NdĂ«r kontratat qĂ« rrezikohen Ă«shtĂ« edhe ajo pĂ«r ndĂ«rtimin e njĂ« impianti tĂ« madh gazi.

“ËshtĂ« e vĂ«shtirĂ« tĂ« imagjinohet sesi kryeministri italian provokoi njĂ« tĂ«rmet tĂ« tillĂ« me AnkaranĂ« vetĂ«m pĂ«r njĂ« fyerje hipotetike diplomatike ndaj Von der Leyen”.

Në realitet, mosmarrëveshja mes Turqisë dhe Italisë është e lidhur me tensionet në Libi dhe në Mesdheun Lindor për fushat e gazit.

Bashkimi Evropian duket se do të ketë një rol themelor në mbështetjen e Romës, ashtu siç ndodhi me rastin e Athinës në kërkimet për naftë dhe gaz në Mesdhe.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.