Biden akuza Putinit: Po tenton të “fshijë” identitetin ukrainas, por lufta po i kthehet kundër. NATO…

Presidenti amerikan Joe Biden ka akuzuar sot homologun e tij rus Vladimir Putin, se është duke u përpjekur që të “fshijë” kulturën dhe identitetin ukrainas.

Një deklaratë të tillë, Biden e bëri në një fjalim në diplomimin e Akademisë amerikane të Marinës.

Presidenti amerikan është shprehur se Putin është duke u përpjekur që të zhdukë kulturën dhe identitetin e popullit ukrainas.

Pjesë e kritikave të Biden ka qenë edhe shënjestrimi i ndërtesave të spitaleve, shkollave apo edhe ndërtesave të banimit të civilëve, në bombardimet ruse në Ukrainë.

Biden tha gjithashtu se Putini pa dashje është duke shtuar ndikimin e alencës ushtarake të NATO-s në kontinentin europian, referuar faktit që Suedi dhe Finlanda kanë kërkuar të jenë pjesë e aleancës pas nisjes së agresionit rus ndaj Kievit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts