Biden do të apelojë vendimin për emigracionin

12:56 18/07/2021

Departamenti i sigurisë kombëtare së shpejti do të nxjerrë një rregullore që do të forcojë pozitën ligjore të DACA

Presidenti Joe Biden u zotua të apelojë vendimin të një gjykatësi federal në Teksas për programin DACA që mbron nga deportimi emigrantë të sjellë në Shtetet e Bashkuara si fëmijë, ndërsa i bëri thirrje Kongresit të veprojë.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë e cilësoi atë një vendim shumë zhgënjyes. Gjykatësi i Qarkut Amerikan Andreë Hanen vendosi në favor të një grupi shtetesh të drejtuara nga Teksasi i qeverisur nga republikanët për t’i dhënë fund programit për të sjellë emigrantë. Hanen arriti në përfundimin se ish-Presidenti Demokrat Barack Obama veproi në mënyrë të paligjshme kur krijoi programin në 2012 me urdhër ekzekutiv.

Njerëzit e mbrojtur nën DACA shpesh quhen ëndërrimtarë. Presidenti gjithashtu tha se Departamenti i Sigurisë Kombëtare, i cili mbikëqyr çështjet e emigracionit, së shpejti do të nxjerrë një rregullore të re që synon të forcojë pozitën ligjore të DACA.

Biden është shprehur se vendimi i fut qindra mijëra imigrantë drejt një të ardhmeje të pasigurt. Ish-presidenti amerikan Obama krijoi DACA për të mbrojtur emigrantët e rinj që kishin jetuar në Shtetet e Bashkuara në mënyrë të paligjshme pasi u sollën në vend si fëmijë. Ai veproi pasi legjislacioni dypartiak i imigracionit i quajtur Akti i Ëndërrimtar nuk kaloi Kongresin.

DACA mbron imigrantët nga deportimi, u jep autorizim për punë dhe një patentë për makinë dhe në disa raste qasje më të mirë në ndihmë financiare për arsimin. Programi nuk siguron një rrugë drejt shtetësisë. Njerëzit e mbrojtur nën DACA kryesisht janë të rritur të rinj hispanikë të lindur në Meksikë dhe vende të tjera të Amerikës Latine.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.