Biden do të ndalojë importet ruse të energjisë

biden do te ndaloje importet ruse te energjise
biden do te ndaloje importet ruse te energjise

15:08 08/03/2022

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të ndalojë këtë të martë importet e naftës, gazit natyror dhe qymyrit rus në SHBA. Lajmi raportohet nga CNN, që citon 3 burime familjare me këtë vendim.

SHBA do ta bëjë këtë lëvizje në mënyrë të njëanshme, pa aleatët e saj europianë, për shkak të mosmarrëveshjes midis kombeve europiane nëse do të ndalojnë energjinë ruse.

Zyrtarët amerikanë vendosën, duke marrë parasysh presionin ekstrem politik në vend, se mund ta bënin këtë lëvizje pa koalicionin dhe të mos krijonin problematika të tjera, shkruan CNN.

Biden pritet që ta japë lajmin në orën 10:45, me orën lokale./tvklan.al

biden do te ndaloje importet ruse te energjise 1

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts